Úžasný úspěch a neuvěřitelná zpráva. Tak reagoval včera historik Radoslav Fikejz ze svitavského muzea, když se dozvěděl, že se našel jeden z cenných historických hraničních kamenů. Pátrání trvalo dva roky. Sedm mezníků se ztratilo z okolí Kukle v roce 2007 na podzim. Odborníci už nevěřili, že by se mohly kameny najít. Začali dokonce uvažovat o zhotovení replik.

Všímaví lidé

Před dvěma lety zůstaly na Javornickém hřebeni v zemi jen díry. Sedm historických hraničních kamenů z doby Marie Terezie zmizelo. „Na stezce mezi Kuklí a Ostrým Kamenem zůstaly jen dva kameny,“ uvedl tehdy revírník Miroslav Odvárka. Policie okamžitě rozjela pátrání, ale beze stop. Zdálo se, že kameny z roku 1754, které stály na hranici mezi svitavským a litomyšlským panstvím, olomouckým a litomyšlským biskupstvím a na zemské hranici mezi Čechami a Moravou, jsou nenávratně pryč. Díky všímavosti lidí je ale jeden na světě. Policie prověřila poznatky občanů a zakročila. „Hraniční kámen s vyrytým klenotem, legátským kloboukem a letopočtem se nacházel na zahradě u bazénu u jednoho domu v malé vesnici u Svitav. Dotyčný muž se ke krádeži přiznal a pískovcový mezník vrátil zástupcům obce. Svého činu lituje,“ sdělila vrchní inspektorka Anna Štegnerová ze svitavské policie. Podle policie je cena hraničního kamene asi dvacet tisíc korun. Historici se ale shodují, že je nevyčíslitelná. „Považuji za úžasnou zprávu, že se kámen našel. Tomu jsme už nevěřili. Dokonce jsme již hledali možnosti pro zhotovení replik. Chtěli jsme v místě postavit také informační tabuli, kde bychom napsali, že došlo ke krádeži, a proto lidé uvidí jen kopie. Nalezený kámen vrátíme na jeho původní místo,“ sdělil historik Radoslav Fikejz z Městského muzea a galerie ve Svitavách.

Černý trh?

Pískovcové hraniční kameny z doby Marie Terezie jsou na černém trhu velmi cenným artiklem. „Tyto mezníky velmi často končí v zahraničí. Ze zkušenosti vím, že je o ně zájem v Itálii, Holandsku nebo Německu. Sice by měly být na svém místě, ale bohužel je taková doba, jaká je. Do krajiny bych umístil repliky a originály uchoval v lapidáriu,“ sdělil Oldřich Vaňura z Národního památkového ústavu v Pardubicích.

Nyní zbývá najít ještě šest dalších hraničních kamenů. Policisté ani historici to nevzdávají. Mimo jiné sázejí na všímavost lidí. Členové Moravskoslezské akademie zmapovali vloni lesy na Javornickém hřebeni, odkud cenné mezníky zmizely. „Jejich místa jsme označili ocelovými rourami, které jsou vylité betonem,“ řekl Jaroslav Nesiba z Moravskoslezské akademie pro vzdělávání, vědu a umění, který se o hraniční kameny velmi zajímá. Repliky zbývajících kamenů by se mohly na stezku vrátit údajně za několik let.