Zamítl odvolání Štrose, státní zástupkyně i jednoho z pozůstalých, a potvrdil tak verdikt Krajského soudu v Hradci Králové z počátku března.
Štrosovi soudy uložily ústavní ochranné psychiatrické léčení, protože trpí duševní chorobou. Pozůstalým má zaplatit dohromady odškodné, které převyšuje částku 740 000 korun. Někteří z nich se zúčastnili i včerejšího odvolacího řízení. „Štrosi, zničils nám život,“ řekl obžalovanému po vynesení rozhodnutí jeden z nich. „Shoříš v pekle, ty vrahu,“ zvolala další z blízkých oběti.

Rozsudek je nyní pravomocný. Možné je pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu, avšak to nemá odkladný účinek.
K tragické události, na jejímž konci byla ukradená peněženka s necelými pěti tisíci a smrt čtyřiapadesátileté prodavačky, došlo vloni 16. listopadu večer. Štros u hlavního líčení uvedl, že nepotřeboval peníze pro sebe, ale pro přítelkyni, která byla ve finanční nouzi. „Rozhodl jsem se nějaké peníze ukrást. Do vinotéky jsem přišel náhodou, dal jsem si červené víno a viděl jsem, že prodavačka má peněženku, tak jsem ji chtěl sebrat. Nůž, který jsem nosil stále u sebe, jsem držel v ruce jen proto, abych ji postrašil,“ tvrdil.

To, že by ženu bodl osmkrát, si prý nepamatoval. U soudu se doznal k jednomu bodnutí. „Začali jsme se strkat, píchnul jsem ji z boku, dál si to už nepamatuji. Pak jsem viděl jen kaluž krve a z vinotéky jsem utekl,“ popisoval dříve celou událost. Policisté Štrose dopadli hned druhý den.

(čtk, red)