Sáhněme ještě jednou do archivu a připomeňme si, že neuvěřitelná naivita pachatelů provází zločin už desítky let. Svědčí o tom případ z doby c. k. Rakouska - Uherska, připomínaný mimo jiné v pamětech Zdenka Bubníka, někdejšího vrchního inspektora proslulé pražské „čtyřky“.

Onešťastnou náhodu nešlo

Smrt vandráka Picka, jehož tělo nalezli dělníci v roce 1895 v jedné z jeskyní strahovských lomů, vypadala zprvu jako nešťastná náhoda - během spánku nebo odpočinku spadly na chlapa těžké a uvolněné kameny ze stropu a zmasakrovaly mu hlavu i hrudník tak, že svým zraněním okamžitě podlehl.

Jasný konec? Kdepak, pořádek musí být, řekli si detektivové a poslali Pickovo tělo nísto na hřbitov na pitevnu. Na soudním už tehdy pracovali takoví machři jako dr. Josef Reinsberg, autor jedné z prvních učebnic soudního lékařství u nás. Pro znalce nebylo těžké určit, že Picek zahynul na následky úderů těžkým tupým předmětem ve tvaru hole nebo sukovice a kameny na něho naházel posmrtně až vrah, ve snaze svůj čin zamaskovat.

Takže se jeskyňka strahovských lomů stala místem závažného trestného činu. Všechny možné stopy byly ovšem vydatně pošlapány botami nálezců, zůstalo jen vychladlé a rozmetané ohniště. Sakramentská práce, jak máme v tomhle binci hledat vraha, pomyslel si jeden z pánů v buřince a snad v návalu zbožného zoufalství se zahleděl k nebi. Daleko nedohlédl, byl nad ním strop jeskyně, což ale bohatě stačilo…

Ze zloděje vrah

Detektiv si všiml, že na hladkém kameni stropu je něco naškrábáno, podle všeho dvě jména, psaná nepochybně současně: Franta Picek a Tonda Šebek. A právě Šebka znali detektivové jako svoje boty, však také šlo o mnohokrát trestaného zloděje!

Jak se z chmatáka stane vrah, vysvětlil Šebek už při prvním výslechu: Vandrovali spolu s Pickem, chtěli ve strahovském lomu přespat, ještě se v kamarádské shodě podepsali na strop jako do nějaké hotelové knihy. Ale když si stlali z ranců lůžka a ukládali se k spánku, všiml si Šebek, že Picek má u sebe stříbrné hodinky a celou dvacetikorunu. Ato už přece stojí za vraždu!

Ještě v noci, když dobil spícího kamaráda, se z lomu vypařil - jenomže zapomněl, jak se spolu s obětí v jeskyni zvěčnili… U soudu Šebkovi všechno sečetli: dvacet let vězení, plus v den výročí vraždy zostření v podobě tvrdého lůžka a postu.