Bez obav a s naivitou sobě vlastní sdílí na sociálních sítích či internetových fórech své osobní údaje včetně adresy i telefonního čísla stále více teenagerů. Navíc jejich věk se neustále snižuje.

Jak ukázal poslední celoevropský průzkum, profil na sociální síti má 77 procent dětí ve věku 13 až 16 let. V České republice je tento podíl ještě vyšší, a to 90 procent. V kategorii 9 až 12 let se bezstarostně o své soukromí dělí 38 procent dětí. Česká republika i v této skupině dosáhla mnohem vyšších čísel, a to 52 procent. Odborníci varují, že takto vysoká čísla jsou již alarmující. Nikoliv kvůli nim samotným, avšak z důvodu skutečnosti, že teenageři a takto malé děti často absolutně netuší, co jim hrozí.

Za vše může hovořit i jeden z posledních případů z Kroměřížska, kdy se na Facebooku vydával starší pedofil za mladého policistu a dívenku ve věku mezi deseti a čtrnácti lety vylákal na schůzku. „Nezletilá dobrovolně nastoupila do vozidla jednapadesátiletého muže a odjeli spolu za jednu z obcí v regionu na polní cestu,“ vysvětlil okresní státní zástupce Pavel Pukovec. „V autě pak došlo k pohlavnímu zneužití nezletilé dívky vykonáním soulože a orálního pohlavního styku,“ konstatoval Pukovec.

Orální praktiku si pedofil dokonce zvěčnil mobilem na video a vyfotil si také asi pět snímků. Pak dívku odvezl domů a nařídil jí, aby nikomu nic neříkala.
Podobné zkušenosti, avšak naštěstí ne s tak závažným koncem, mají i kriminalisté na východě Čech. Ti se naposledy zabývali i kauzou, kdy se student pardubické univerzity naboural do poštovních schránek dívek a ukradl z nich fotografie se sexuální tematikou. Poté je vydíral a požadoval po nich zaslání další snímků, jinak vše zveřejní.

„Obecně lze říci, že nebezpečí hrozí lidem, kteří navštěvují internetové seznamky, chaty, sociální sítě, kde zveřejňují osobní údaje, fotografie a videa. Tím se vystavují možnému zneužití poskytnutých dat,“ objasnil mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

Navíc u dětí hraje velku roli naivita a nezkušenost, kdy neumějí předvídat možné následky. „Většinou se domnívají, že komunikují jen se svými kamarády a nikdo jiný je nemůže ohrozit. To je však omyl. Pokud mají u svého profilu nastavenu variantu veřejný, vidí údaje všichni ostatní bez ohledu, zda jsou jejich kamarádi,“ varují odborníci.

Ke zneužití údajů či kyberšikaně a vydírání pak chybí jenom krok. Odhalit však útočníka ve světe internetu není vůbec jednoduché. „Ve virtuálním prostředí se lidé chovají jinak, mají například menší zábrany a jsou schopní sdělit i citlivější informace,“ vysvětlil úskalí Bocán. Rodiče by tak měli o možných nástrahách poučit děti kolem deseti let.

Navíc do boje proti kyberšikaně či zneužívání dětí se hodlá zapojit i Evropská komise. „Všechny společnosti provozující sociální sítě by měly okamžitě nastavit výchozí profily nezletilých tak, aby byly přístupné pouze pro schválený seznam kontaktů a nepřístupné pro internetové vyhledávače,“ uvedla nedávno místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu Neelie Kroesová.

Jak se bránit

Neuvádět na veřejně přístupných serverech své osobní či citlivé údaje
Nereagovat na útoky a tyto si uložit, vytisknout nebo jinak uchovat jako důkazní materiál.
Také je možné kontaktovat poskytovatele serveru, ze kterého dochází k útokům – ten může útočníkovi zamezit přístup.

Zdroj: Policie ČR