V polovině května zadrželi v Moravské Třebové kriminalisté v rámci policejní akce „Platón“ dealera pervitinu. Šlo o 21letého muže, který se pod tíhou důkazů k trestné činnosti doznal. Od léta loňského roku na různých místech v Moravské Třebové a v blízkém okolí prodával pervitin, na jehož výrobě se podílel spolu s 28letým komplicem. O sedm let starší muž s bohatou kriminální minulostí, který drogu vyráběl, prozatím spravedlnosti unikal. Před trestním řízením se skrýval, proto po něm policisté vyhlásili celostátní pátrání.

Souběžně ale policisté v rámci akce s pracovním názvem „Tarantule“ prověřovali dalšího pachatele drogové trestné činnosti, 23letého mladíka z Moravské Třebové. „Ten navíc ukrýval celostátně hledaného muže, umožňoval mu výrobu pervitinu, a ještě mu spolu s 18letou přítelkyní v lékárnách obstarávali volně prodejné léky potřebné k výrobě drogy. To vše protislužbou za dávky pervitinu, jehož jsou dlouhodobými uživateli,“ uvedla vrchní policejní inspektorka Anna Štegnerová.

Při prohledání bytu policisté zadrželi celostátně hledaného 28letého muže, kterého ihned umístili do policejní cely. Drogoví specialisté zajistili mimo jiné kompletní rozsáhlou varnu pervitinu. Předměty a chemikálie sloužící k nelegální výrobě drogy, budou podrobeny odborné expertíze.
Posledním účastníkem této akce je 37letý muž z Jevíčska, letitý uživatel pervitinu, který výrobci drogy taktéž obstarával volně prodejné léky, chemikálie a zprostředkoval prodej pervitinu.

Všichni čtyři jsou obviněni z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. „Hrozí jim trest odnětí svobody v délce jednoho roku až pěti let. Výrobce pervitinu je stíhán vazebně. Ostatní obvinění jsou vyšetřováni na svobodě,“ sdělila k případu vrchní inspektorka Anna Štegnerová.

Za posledních čtrnáct dní policisté ve svitavském okrese z drogových trestných činů obvinili sedm osob, z nichž tři jsou ve vazbě. Policejní komisaři vzkazují, že tato obvinění nejsou rozhodně poslední. Počet výrobců a dealerů drog, ale i počet jejich uživatelů pervitinu se totiž neustále zvyšuje.