Trestného činu se Vyskočil dopustil 5. srpna loňského roku odpoledne v jeho bytě, kde hlídal nezletilou dceru své přítelkyně. Z dosud nezjištěných důvodů ji začal bít do hlavy nejspíše otevřenou rukou nebo pěstí. Poškozená utrpěla těžká zranění a přes urychlenou lékařskou pomoc zemřela o pět dnů později v královéhradecké fakultní nemocnici.

„Nedovedu si vysvětlil, co se jí stalo, bylo jen nápadné, že omdlela a ležela na gauči,“ odmítal obvinění obžalovaný. Soud o vině Vyskočila rozhodl především na základě výpovědí soudních znalců. Ti vyvrátili i tvrzení matky usmrcené dívky, která až u soudu přišla s verzí, že si její dcera způsobila těžká zranění, když s ní spadla na schodech do sklepa. Podle nich smrtelná zranění byla dívce způsobena opakovanými údery střední až velké intenzity z různých směrů.

Soudní znalci z oborů psychologie a psychiatrie charakterizovali obžalovaného jako člověka impulzivního a agresivního psychopata. „Pro sebemenší záminku volí hrubý útok slovní a přejde do útoku fyzického,“ uvedla při zdůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Anna Bímová.

Soudní znalci rovněž dospěli k závěru, že u Vyskočila není možné očekávat resocializaci. „Obžalovaný během celého trestního řízení nedával najevo žádné známky pohnutí kdy byly rozebírány jakékoliv podrobnosti smrti nezletilé. Nespozorovala jsem na něm žádné rozrušení ani lítost nad tím, co se stalo,“ řekla státní zástupkyně Hana Flídrová.

Podle ní pro nespolupráci obžalovaného se o motivu jeho jednání lze jen domnívat. „Nelze vyloučit, že bylo určitou reakcí na předchozí hádku se svou družkou, matkou dítěte, kdy byl v určitém stresu,“ dodala státní zástupkyně.