O šest měsíců tak stejný soud zpřísnil původní verdikt z listopadu loňského roku, kdy ho uznal vinným z trestných činů ublížení na zdraví a nedovoleného ozbrojování.

Koníčkem obžalovaného Chytila byly zbraně a několik jich držel legálně. Zhruba jednou za měsíc vyrážel do lomu u obce Nectava na Svitavsku střílet. Bylo tomu tak i 18. prosince loňského roku. Když se vracel s kamarádem druhý den po půlnoci domů, zaparkoval auto na okraji silnice. Zastavil u něho automobil Audi, ve kterém jeli dva mladíci. Chytil vyskočil ze svého vozu a náhle začal po rozjíždějícím se audi střílet z pistole.

Jedna střela zasáhla řidiče

Podle obžaloby Chytil vystřelil nejméně čtyřikrát z legálně držené zbraně po ujíždějícím vozidle. Jedna střela zasáhla vozidlo a řidiče do zad. Obžalovaný střelbu ukončil až poté, co se mu vozidlo v noci ztratilo z dohledu.

Muž zasažený střelou utrpěl vážná zranění, která ohrožovala jeho život. Smrti řidiče zabránila jen včasná specializovaná lékařská pomoc. „Střílel jsem jen pro výstrahu nad auto. Nechtěl jsem vraždit,“ tvrdil vloni při hlavním líčení u hradeckého soudu Chytil. Jako důvod svého jednání uvedl, že se mladíci z audi jeho a kamaráda ptali, zda nemají „hulení“, tedy marihuanu. „Vypadali, že jsou zhulení jako papriky,“ poznamenal Jiří Chytil.

Policisté našli u Chytila v bytě nejen legálně držené zbraně, například pistoli, pušku, brokovnici, kulovnici a malorážku, ale i zbraně, na které obžalovaný neměl povolení: po domácku vyrobenou opakovací pušku a samopal. „Ty si u mě nechal kamarád, než odjel pracovat do Anglie. Jeho jméno nebudu uvádět, nechci ho zatahovat do případu,“ vysvětloval obžalovaný.

Státní zástupce vloni Chytila obžaloval z trestného činu pokusu vraždy, za což mu hrozilo deset až dvanáct let vězení. Krajský soud tento skutek překvalifikoval na ublížení na zdraví z nedbalosti a poslal Chytila do vězení na 1,5 roku.

Nový rozsudek je přísnější

Státní zástupce se však ihned odvolal. Pražský vrchní soud 30. března letošního roku rozsudek krajského soudu potvrdil. Případem se poté na základě dovolání nejvyšší státní zástupkyně zabýval Nejvyšší soud.

Ten v říjnu letošního roku oba verdikty zrušil a vrátil případ do Hradce k novému projednání. Jako důvod uvedl, že obžalovaný porušil povinnost, kterou ukládá Zákon o zbraních a střelivu. Podle něho držitel legální střelné zbraně ji může použít jen na k tomu vyhrazeném místě, jako je střelnice, a nebo v případě, kdy je ohrožen lidský život, zdraví nebo majetek. V případě obžalovaného nešlo o nutnou obranu.

Krajský soud v Hradci Králové včera vynesl nový přísnější trest. Ten však není pravomocný. Chytil, který je nemocný, požádal soud, aby jednání proběhlo v jeho nepřítomnosti. Chytilův obhájce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, stejně se rozhodla i státní zástupkyně.

O soudu jsme též informovali zde: Dva roky stará střelba na auto znovu u soudu