Soud má na programu neveřejné projednávání případu ženy a její mladistvé dcery. Jsou obviněny z trestného činu poškozování cizích práv. Toho se měly dopustit tím, že zatajily narození dítěte jeho otci Ondřejovi Rédovi z Velkých Opatovic a daly je k adopci. „Je to velmi citlivá věc. Vyhlášení rozsudku je sice veřejné, ale nelze předjímat, jestli k němu dnes dojde,“ sdělil předseda okresního soudu Bohumil Kotala.

Ondřej Réda měl na Blanensku pohlavní styk se čtrnáctiletou dívkou. Ta otěhotněla, a tak se mladík dostal před blanenský soud za pohlavní zneužívání. Odtud odešel s podmínečným trestem. Nyní se zřejmě kvůli činu jeho partnerky a její matky k výchově dítěte nedostane. Podle obhájkyně obou žen Anny Košťálové nebylo prokázáno, že Ondřej Réda byl jediným mužem, se kterým měla tehdy čtrnáctiletá slečna intimní styk. A nevylučuje tak, že není biologickým otcem malé Viktorie. To by mohly potvrdit jen testy DNA. S těmi ale nesouhlasí adoptivní rodiče, ani soud.

Za trestný čin poškozování cizích práv hrozí dospělé ženě až dva roky vězení nebo peněžitý trest. Mladistvé matce poloviční trest. Podle státního zástupce Jiřího Horníčka ale může dojít ke změnám. V této fázi řízení nelze spekulovat o případném trestu. Jasněji bude v okamžiku, až proběhne hlavní líčení.

(syh, čtk)