Kauza Hepnarová má totiž v sobě osudový rozpor: Dívka spáchala hroznou věc a stala se největší masovou vražedkyní v moderní české historii. Ale taky se cítila jako otloukánek a chtěla se za to tvrdě pomstít. Kdo z nás to nikdy nezažil?

„Vážení, tento list byl napsán jako dokument na obranu proti případnému znevážení mého činu, také jako poukázání na to, že jsem člověk, pohybující se dosud v mezích duševní normy… Dnes ukradnu autobus a plnou rychlostí vjedu do davu lidí. Budu souzena a potrestána. A toto je má zpověď.“ Tak zněl úvod dopisu, který napsala 22letá Olga Hepnarová, řidička Pražských komunikací, 7. 7. 1973.

O tři dny později odeslala dopis redakcím Svobodného slova a Mladého světa. Téhož dne svůj slib splnila, když ve 13.45 hod. vjela vypůjčeným nákladním automobilem v Praze 7, na třídě Obránců míru (dnes Milady Horákové) na chodník před domem č. 9, sloužící jako stanice tramvaje.

Z asi 25 lidí, kteří tu čekali, zachytila Hepnarová vozidlem dvacet osob, z nichž tři byly na místě usmrceny. Ze 17 zraněných tři lidé ještě téhož dne zemřeli, postupně k nim přibyli ještě další dva.

Za všech okolností Hepnarová zdůrazňuje, že všechny ty lidi přejela úmyslně:„Toho, co se stalo dnes, nelituji,“ řekne přivolanému prokurátorovi. „Neměla jsem konkrétní úmysl tyto konkrétní osoby usmrtit. Mně to bylo jedno, jednalo se o princip. Jestli má společnost svědomí ničit jednotlivce, tak naopak jednotlivec má to svědomí ničit společnost… I když tu stojím před vámi jako obviněná a vy se vciťujete do role mých soudců, měla by ve skutečnosti vypadat situace opačně.“

Totožný postoj je leitmotivem i zmíněného dopisu: „Po 13 let vyrůstám v pařátech tzv. dobré rodiny. Jsem bita a týrána, jsem hračkou dospělých a dětí. Mám přezdívky jako DRAČICE, MUMIE, NALOMENÝ ANDĚL apod. Moji trapiči jsou nemilosrdní. Jsem zrůdný člen stáda a černá ovce rodiny. Pokud má pamět sahá - jsem osamělá. Nemám přátele a nikdy mít nebudu… Jsem sexuální mrzák. Jsem člověk zničený lidmi. Mám tedy na vybranou. Zabít sebe, nebo zabít druhé. A rozhoduji se takto: OPLATÍM SVÝM NENÁVISTNÍKŮM!“

Dokončení v pondělí 13. srpna ve Svitavském deníku.