Setkali jste se někdy s poplašnými zprávami? Jaké jsou vaše zkušenosti? Hlasujte v anketě, napište o svých zkušenostech do diskuze!

Nevyžádané zprávy nazývané hoax většinou obsahují i výzvu, aby příjemce rozeslal text mezi co největší množství elektronických adres. Některé využívají lidské pověrčivosti a lákají na osvědčené věty: Kolika lidem pošleš tuto zprávu, tolikrát budeš šťastnější, úspěšnější.

„Pokud podobnou zprávu obdržíte do e–mailové schránky třeba od známých, ověřte si na internetu podle klíčových slov, zda-li se nejedná právě o podvodný e-mail. Zpravidla tomu tak je, proto zprávu neprodleně smažte,“ radí IT specialista David Stečínský ze Svitav. V prostředí vaší schránky umístěné na serveru je dobré mazat tyto emaily jako spamy. „V případě, kdy si poštu stahujete přímo do počítače, byste měli použít kombinaci Shift + Delete, aby se daný email neobjevil ani v koši,“ doporučuje expert Stečínský. Zamezíte tak šíření seznamu emailových adres mezi obrovské množství cizích lidí a zároveň snížíte šíření spamů a počítačových virů.

Podle internetového serveru www.hoax.cz mezi nejvíce rozšířené nesmysly patří informace o tom, že společnost Microsoft rozdává peníze, že štěňata zlatého retrívra budou utracena, pokud o ně nebude zájem, nebo že můžete získat zdarma značkový laptop. Zprávy působí věrohodně, ale nezakládají se na pravdě. Pouze působí na emoce adresátů.

Co je to hoax ?
Anglické slovo HOAX [:houks:] v překladu znamená:
Falešnou zprávu, Mystifikaci, Novinářskou kachnu, Podvod, Poplašnou zprávu, Výmysl, Žert, kanadský žertík.

V počítačovém světě slovem HOAX nejčastěji označujeme poplašnou zprávu, která varuje před neexistujícím nebezpečným virem.

Jak HOAX poznáme?
Typický text poplašné zprávy obsahuje většinou tyto body:
Popis nebezpečí (viru)
Smyšlené nebezpečí (vir) bývá stručně popsané, v případě viru bývá uváděný i způsob šíření.
Ničivé účinky viru
Zde záleží převážně na autorově fantazii. Ničivé účinky mohou být celkem obyčejné, třeba zformátování disku nebo už míň důvěryhodné - zběsilý útěk myši do ledničky, roztočení HDD opačným směrem, výbuch počítače… Autoři hororů zde mohou hledat inspiraci.
Důvěryhodné zdroje varují
Ve většině případů se pisatel poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů ("IBM a FBI varují" nebo "Microsoft upozorňuje" atd…)
Výzva k dalšímu rozeslání
Tento bod HOAX vždy obsahuje! Mnoho nezkušených uživatelů se nechá zprávou napálit a bez přemýšlení výzvu uposlechnou. Právě proto se tyto nesmysly lavinovitě šíří.

Zdroj: www.hoax.cz

(syh)