Senioři jsou snadným terčem podvodníků a zlodějů. S touto trestnou činností se setkávají rovněž policisté ve svitavském okrese. Do bytů důchodců se lupiči dostanou jako kontroloři průtoku vody nebo brusiči nožů. Podvodníci vystupují často také jako podomní prodejci. Během chvíle oberou důvěřivé seniory o tisíce korun. Policie nabádá seniory k opatrnosti.

Jedním z posledních případů je loupež u staré ženy na Svitavsku. Neznámá žena podvedla jedenasedmdesátiletou seniorku. Nejprve ji zvala na přednášku a zároveň jí gratulovala k dárku. „Údajně k němu měla žena přijít tak, že lékař vybral tři osoby a seniorka je jednou z nich. Dárek v hodnotě osmdesáti tisíc korun měla žena obdržet, když zaplatí nejprve sedm tisíc korun. Vzhledem k tomu, že dárek byl složen ze čtyř kusů, měla žena zaplatit jedenáct tisíc korun. Když sumu předala, obdržela za ni dva balíky. Šlo o deky a polštářky, které rozhodně zaplacené částce neodpovídaly,“ popsala případ mluvčí Anna Štegnerová ze svitavské policie.

Legendy

Podvodníci doručují údajné přeplatky za elektřinu nebo plyn. Chtějí vyplácet nějaké výhry, sociální příspěvky nebo odškodnění za válečné nasazení. „Nabízejí různé zboží, hrnce, deky, elektrospotřebiče za výhodné ceny. Mnohdy se vydávají za zdravotnický personál, policisty, příbuzné nebo různé řemeslníky. Neštítí se ani předstírat nevolnosti, těhotenství nebo se vydávají za oběti dopravní nehody,“ vypočítává různé legendy lupičů vrchní komisař Vladimír Flídr z kriminální policie Krajského ředitelství Policie ČR v Hradci Králové.

Konkrétně se policisté ve východních Čechách setkávají s případy, kdy pachatelé na ulici osloví starší osobu s dotazem, kde se nachází nemocnice. „Při dalším rozhovoru uvádějí, že v nemocnici se léčí někdo blízký z jejich strany, který měl dopravní nehodu s kamionem. Dále požádají seniora, zda by si nemohl nastoupit do jejich vozidla a ukázat jim cestu k nemocnici. Během jízdy pachatelé při rozhovoru s osobou navazují kontakt, snaží se o získání důvěry a vyptávají se na místo jejich bydliště s tím, že ji ochotně domů odvezou jako poděkování za pomoc při lokalizaci nemocničního zařízení,“ dodal Vladimír Flídr. Ve většině případů při jízdě pak telefonují svým mobilním telefonem a předstírají hovor s odtahovou službou nebo s ošetřujícím lékařem z nemocnice, kde se má nacházet ve vážném stavu jejich příbuzný, známý či kamarád.

Pachatelé tvrdí, že u sebe mají jen peníze zahraniční měny a v časové tísni je nemohou směnit. Dále dochází podle kriminalistů k situaci, že senior pod vlivem nepravdivých a zcela smyšlených informací pozve pachatele do svého bydliště. Tady si následně vyžádají od seniorů půjčku a jako záruku na místě ponechávají taštičky, peněženky, krabičky, ve kterých mají být uloženy dolary, eura nebo důležité dokumenty. Někdy podvodníci využívají nepozornosti a na místě jim peníze zcizují.