Projížděl s rodinou Brněncem u Svitav, kde viděl lehkou nehodu motorkáře. Jen o pár kilometrů dále se proti němu vyřítilo policejní auto. Měl v tu chvíli dojem, že se stane tragická nehoda. Měl štěstí. Na jízdu policie ale podal oficiální stížnost. Nechce, aby u policie pracovali lidé, kteří ohrožují životy druhých. Podle vedení svitavské policie ale k pochybení nedošlo. Policista totiž pospíchal k nehodě motocyklisty.

„Viděl jsem tu nehodu. Jela k ní policejní oktávka. Asi tři kilometry před Svitavami její řidič začal předjíždět přes plnou čáru a navíc na horizontu. Odhaduji, že jel tak 150 km/hod. Málem mě zabil i s celou rodinou. Maják měl asi puštěný, ale viděl jsem to auto tak na 1,5 vteřiny. Akustickou signalizaci ale určitě neměl zapnutou. Celou věc jsem ohlásil na linku 158,“ popsal událost Vojtěch Komárek z Chrudimi. Navíc podal oficiální stížnost na Policii České republiky. „Podal jsem stížnost na policii v Praze. Ti mi odpověděli, že věc předávají do Svitav,“ dodal Komárek. Po dvou měsících dostal odpověď.

Vedení Policie ČR ve Svitavách ale neshledalo, že by se sloužící policista dopustil pochybení.

Vedení svitavské policie se celým případem zabývalo. Pochybení ale neshledalo. Muž se nevzdává.

Policista ve služební oktávce pospíchal k nehodě motorkáře v Brněnci.

„Pracovník oddělení vnitřní kontroly ve Svitavách Libor Mašlán stížnost vyřídil v souladu se zákonem. Tedy dodržel zákonnou lhůtu šedesáti dní na vyřízení stížnosti. Řádně ji prošetřil a výsledek šetření oznamovateli zaslal druhého října prostřednictvím mailové pošty, jelikož oznamovatel s policií komunikoval pouze touto cestou,“ sdělila k případu vrchní inspektorka Anna Štegnerová ze svitavské policie. Výsledek ale nemůže zveřejnit.

Vše v pořádku

Na to má právo pouze přímo Vojtěch Komárek.

„Podle sdělení, které mi zaslali, jeli k nehodě zachraňovat život. Rychlost policejního auta nelze zpětně vyhodnotit. Odkazují se na paragraf o možných výjimkách pro provoz automobilů. Vlastním šetřením policie nezjistila, že by někdo porušil předpisy, nařízení či platné právní normy,“ sdělil k výsledku Vojtěch Komárek.

Spravedlnost

Muž se nevzdává a podává odvolání.

„Odkazuji se na zákon, kde je napsáno, že i při použití výstražného zařízení nesmí ohrozit ostatní účastníky silničního provozu, což se stalo. Musel jsem náhle měnit rychlost i směr jízdy,“ uzavřel Komárek. Je ochoten podniknout další kroky. Jde mu pouze o jedno. Nechce, aby v řadách policie, která se řídí heslem Pomáhat a chránit, pracovali lidé, kteří ohrožují druhé.

Napište nám, jaké zkušenosti máte s Policií České republiky vy. Dodržují podle vás policisté heslo Pomáhat a chránit? Kdy jste je už doopravdy potřebovali a pomohli vám?