Starší občany města oslovila firma Vemen Energie a.s., která nabízí opatření k úsporám energií. Navíc se odvolávají na to, že jsou pověření ze strany města Litomyšl. Ale pozor, je to podvod! Úředníci však takové pověření nikdy nevydali, ani s nikým neuzavřeli žádnou podobnou spolupráci. „Naopak uvedená firma jednoznačně porušuje platný tržní řád města, neboť se jedná o nepovolený domovní prodej," uvedl vedoucí odboru místního a silničního hospodářství Pavel Jiráň. Všichni by si měli dát velký pozor, komu otevírají dveře. Pokud se setkáte s podobnou nabídkou, okamžitě informujte Městskou policii v Litomyšli, která je se situací obeznámena. Nutno podotknout, že i kdyby město mělo něco takového v plánu, nejprve by své občany informovalo i ve vlastním zpravodaji. Nikdy by ale nedovolili, aby se prodej odehrál doma u klientů. Takové setkání by se uskutečnilo v nějakém veřejném sále ve městě.

Nejen že se někteří obchodníci nespokojí s odmítnutím, uchýlili se už i k násilí. Vlastní zkušenost má redaktor Pardubického deníku.


Sám se stal v krajském městě svědkem nabízení služeb na úsporu energií. Když mile vypadající obchodníky upozornil, že je podomní prodej v Pardubicích zakázaný, zahodili masku vstřícnosti a uchýlili se k vulgaritám. Až přivolání městské policie je přimělo k odchodu. Redaktor však vyžadoval, aby zůstali do příjezdu strážníků. Dočkal se ale jen napadení. Vše stihl zdokumentovat na svůj mobilní telefon. Video můžete zhlédnout v galerii.

Důležitá prevence

Česká obchodní inspekce v loňském roce nabízela uspořádání besed na toto téma. Jedno setkání se uskutečnilo koncem roku v Moravské Třebové. Zájem veřejnosti ale bohužel nebyl nijak velký. Na besedu přišlo zhruba dvacet lidí. „Nejlepší je nikoho nepouštět do bytu. Pak už je totiž moc těžké pomoci, protože se nedá dokázat, že si je majitel bytu sám nepozval," radí vedoucí odboru živnostenského úřadu v Moravské Třebové Ivana Neubauerová. Drzost některých prodejců nezná mezí. Poslední dobou právě tvrdí, že jsou pověřeni úředníky z radnice. „Jakmile lidem sdělí, že je posílá město, často tomu věří a pozvou je dál," doplnila Neubauerová.

Ačkoliv jsou praktiky šmejdů veřejně známé, ti si jsou ve svém jednání stejně velice jistí. Je už jen na nás, zda zachováme v dané situaci zdravý rozum.