Když si majitel bytu šel pro peníze, které měl uloženy v malém  trezoru, neznámý muž ho následoval. Pak požádal seniora o vodu, a než se s ní vrátil, popadl trezor, v němž bylo přibližně 540 tisíc korun, a utekl.  „S sebou si vzal ještě seniorovu zdravotní hůl," uvedla mluvčí svitavských policistů Anna Stegnerová.

Podle mluvčí policie získala  popis pachatele. Muž měl  komplice a cestovali  osobním autem. Lidé, u jejichž dveří prodejci dek zvonili, nebo kteří si všimli podezřelého auta, o tom mohou policii informovat na lince 158.

Kapsy plné zlata

Podobný případ se stal i minulý týden, kdy si zloděj z domku seniorů odnesl peníze a šperky v hodnotě kolem 80 tisíc korun.  Muž využil toho, že dveře domu byly odemčené a vnikl dovnitř. Když  s kapsami plnými zlata a peněz odcházel, potkal na verandě majitelku. „Z očí do očí jí  pohotově nabízel zednické práce. Ty ovšem paní odmítla a oba se rozešli," uvedla mluvčí. Žena  naštěstí brzy zjistila, že byla okradena, a policie čtyřiadvacetiletého cizince  zadržela v restauraci, kde čekal na vlak.
Podobné štěstí však chybělo starší paní, které dvě korpulentní dámy tvrdily, že  jdou „zkontrolovat užívání léků". Po jejich odchodu byla žena chudší o 4000 korun.

Milionové škody

„Za loňský rok jsme evidovali 46 krádeží a podvodů, jejichž oběťmi se stali senioři," řekla mluvčí pardubické krajské policie Jitka Vavřinová.  Škoda se odhaduje na 2,75 milionu korun, objasnit se podařilo čtyři případy.  O rok dříve  to bylo 70 případů se škodou kolem 1,47 milionu korun. Pachatelé byli vypátráni ve 22 případech.

V Královéhradeckém kraji se loni stalo obětí těchto trestných činů 146 lidí starších 60 let, což je o 24 více než v roce 2012.
Podle policie bývá trestná činnost na seniorech sériová, organizovaná a často „s mezinárodním prvkem". 

Rady pro seniory

Nevpouštějte do bytu cizí lidi.
Neotvírejte dveře, pokud nevíte, kdo je za nimi.
Pořiďte si na dveře panoramatické kukátko a bezpečnostní řetízek. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb, nechte si předložit služební průkaz, nebo raději zavolejte na úřad či instituci, na kterou se odvolává. V případě pochybností trvejte na tom, že o službu nestojíte.
Odmítejte podomní nabídky výhry v loterii.