„Dopustil se tak trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby tím, že na místě nehody nalezl mobilní telefon Nokia 5530 a tento si ponechal pro vlastní potřebu, ani by nález zanesl do protokolu,“ konstatoval státní zástupce.

K nehodě došlo 11. srpna kolem desáté hodiny dopoledne na rovném silničním úseku mezi Ostřešany a Nemošicemi. Pětadvacetiletý řidič zde nezvládl své vozidlo a ve vysoké rychlosti narazil do stromu. Na místě zemřel. Právě v souvislosti s touto nehodou začátkem září Radek Malíř, ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje, zprostil policistu výkonu služby.

Obhajoba ale tvrdí, že policista k telefonu přišel legálním způsobem. „Telefon jsem zakoupil,“ bránil se policista. Dále uvedl, že při ohledávání dopravní nehody byly všechny nalezené věci řádně zaprotokolovány a označeny. Mobilní telefon se prý na místě nenacházel a nebyl nalezen ani po vyproštění řidiče z vraku. Na místě nehody se také pohybovalo velké množství lidí.

Proti trestnímu příkazu podal obviněný odpor, proto se případem začal zabývat okresní soud. „Vzhledem k tomu, že v případě je třeba vyslechnout dalších svědky a prozkoumat další důkazní listiny, hlavní líčení bylo zatím odročeno,“ sdělil mluvčí pardubického okresního soudu Jan Šlosar.

Devětatřicetiletý muž je stále policistou, ale není v přímém výkonu služby.

„Policista je i nadále postaven mimo službu. O jeho dalším osudu se bude rozhodovat až ve chvíli, kdy bude k dispozici pravomocné rozhodnutí soudu,“ uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

(sejk)