Obžalovanému původně hrozil až výjimečný trest. Předseda senátu při zdůvodnění rozsudku řekl, že obžalovaný čin spáchal v silném afektu hněvu, na rozdíl od státní zástupkyně si soud myslí, že muž čin nespáchal po předchozím uvážení. „Není to typ bezcitného vraha. Člověka, který by plánoval, že zavraždí svého bratra,“ řekl Veselský a dodal, že obžalovaný byl v obtížné osobní i rodinné situaci. Rozsudek však není pravomocný. Státní zástupkyně Lenka Faltusová se na místě odvolala. Obžalovaný si ponechal lhůtu.

Stanislav S. svého bratra Miroslava napadl vloni začátkem prosince. Podle obžaloby na něj nejméně šestkrát vystřelil z malorážky. Ta navíc nebyla ani jeho, ale právě napadeného bratra. „Věděl jsem, kde zbraň má. Nechtěl jsem ho ale zabít, jen postrašit,“ uvedl před soudem obžalovaný.

Tomu však senát neuvěřil. Bratr Miroslav vypovídal zcela jinak. „Stál proti mně se zbraní v ruce. Mířil mi na hlavu a řekl, tak tě zabiju,“ tvrdil poškozený, který utrpěl těžké poranění, když ho jedna střela zasáhla do krku a druhá do ruky. „Obžalovaný svým jednáním způsobil poškozenému život ohrožující poranění, s nutností urgentního operačního zákroku ve fakultní nemocnici a následnou několikaměsíční léčbou,“ stojí v obžalobě.

Stanislav S. podle spisu následně ještě vystřelil na zaparkované automobily, po příjezdu policistů na místo se zabarikádoval na půdě a tvrdil, že chce spáchat sebevraždu. Po třech hodinách se vzdal.

Vyšetřováním vyšlo najevo, že za střelbou stojí zřejmě zcela prozaický důvod. A to žena. Stanislav S. se dozvěděl, že od něj chce manželka odejít. Situaci neunesl a údajně se vypravil do domu svého bratra, kde dříve bydlel, spáchat sebevraždu. S Miroslavem se nakonec potkal a dal se s ním do hovoru. Řeč padla i na problémy, které měl Miroslav s manželkou obžalovaného. Ta prý manipulovala s jeho účty a vybrala z nich neoprávněně několik stovek tisíc.

Vše prasklo již v listopadu a žena se údajně doznala. Peníze však nevrátila a naopak částka narůstala. Miroslav tak v bance dal svolení k revizi účtu. „Stanislav mě prosil, abych to ještě zastavil a vzal to zpět. Já mu vysvětlil, že to už nejde,“ uvedl Miroslav S. Poté už si jen pamatuje okamžik, kdy se před ním Stanislav objevil s malorážkou v ruce. Obžalovaný přiznal, že měl na bratra vztek. Znalci prokázali, že nepříčetný nebyl. Navíc se podle nich jedná o muže, který stále hledá chyby v jiných a účelově se stylizuje do role slabocha a ublíženého člověka.