S výjimečným trestem odnětí svobody na dvacet dva let ve vězení se zvýšenou ostrahou, a to bez možnosti předčasného podmínečného propuštění na svobodu. S takovým rozsudkem odešel včera od hradeckého krajského soudu třiačtyřicetiletý Petr Markušic ze Svitav. Podle soudu se muž vloni 28. srpna večer dopustil v Moravské Třebové pokusu vraždy a trestného činu násilí proti skupině obyvatel. Lidé ve Třebové jsou s rozsudkem spokojeni.

„Pod vlivem alkoholických nápojů přistoupil Petr Markušic ke skupině mladíků, kteří seděli na lavičce. Žádal je, aby pro něho něco podpálili, že jim dá benzin a finanční hotovost. Když to odmítli, vyndal teleskopický obušek a opakovaně s ním máchl. Přitom mladíkům říkal, že je nájemný vrah, že byl v Iráku, a ukazoval jim karty, které měl u sebe, s tím, že těmito kartami lze na pět metrů zabít člověka. Dále z ledvinky, kterou měl u pasu, vyndal celokovový vrhací nůž, který pak přiložil na krk poškozeného Miroslava Plcha,“ popsala první část události státní zástupkyně Lenka Faltusová.

V tu chvíli šel kolem pětapadesátiletý Rostislav Ondra. Podle státní zástupkyně muž Markušice vyzval, aby mladíka nožem neohrožoval. Obžalovaný se k němu otočil, bodl poškozeného nožem do břicha a vyhrožoval mu, že ho zabije. Přiložil mu nůž ke krku s otázkou, zda ho má podříznout, načež se napadený muž dal na útěk. Poškozenému hrozila smrt, kterou odvrátil urgentní operační zákrok ve svitavské nemocnici.

Obžalovaného Markušice krajský soud již v listopadu 1999 odsoudil k desetiletému vězení za vraždu. Po propuštění z vězení v lednu minulého roku pracoval v moravskotřebovském klášteře. Nyní při hlavním líčení odmítl obvinění z pokusu vraždy. „Byl to přátelský rozhovor,“ tvrdil v soudní síni. Podle předsedy senátu Luboše Sováka však soud uvěřil nejen poškozenému, ale také několika svědkům, kteří shodně vypovídali v neprospěch Petra Markušice jak v přípravném řízení, tak u soudu. „Jejich výpověď byla věrohodná,“ poznamenal předseda.

Podobně jako při vraždě v roce 1998 i vloni v Moravské Třebové obžalovaný jednal pod vlivem alkoholu. Vzhledem k tomu, že podle soudních znalců je jeho resocializace velmi ztížená, uložil Markušicovi výjimečný trest bez možnosti předčasného propuštění. Lidé v Moravské Třebové považují rozsudek za odpovídající. „Trest dvacet dva let rozhodně vítám s povděkem. Konečně Petr Markušic dostal, kolik si doopravdy zasloužil. Pokud se po deseti letech od vraždy dopustí dalšího vražedného pokusu, je to alarmující. Chybělo totiž málo a napadený muž mohl zemřít. Šance na začlenění Markušice do společnosti je podle mě mizivá,“ míní místostarosta Třebové a bývalý kriminalista Miloš Izák.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i odsouzený si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.