Policisté využili průvodce z řad místních lidí, protože dobře znají terén pískovcových skal a roklí. Nad Toulovcovými maštalemi pohřešovaného muže z Moravy hledal i vrtulník s termovizí. Do pátrání se zapojili rovněž dobrovolní hasiči z Budislavi.

„Rozestupte se. Roztáhněte se více doleva. Vidíte své krajní?“ Tak zněly poslední pokyny policistů, kteří vedli skupiny pátračů. Jakmile se ozvalo: „Vyrážíme,“ rozešly se rojnice do složitého terénu v okolí Budislavi. Policisté z celého kraje v doprovodu místních hasičů a dobrovolníků, kteří znají lesy, rokle a pískovcové skály v Toulovcových maštalích, se kolem čtrnácté hodiny pustili do hledání třiapadesátiletého muže z Přerova.

Muž trpící Alzheimerovou chorobou byl v Budislavi na návštěvě u známých a ztratil se při procházce v lese. Jenže už v neděli. „Žena viděla naposledy svého manžela v neděli kolem čtvrté hodiny odpoledne u maštalí,“ uvedla mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. Policisté ihned prověřili zdravotnická zařízení a místo jeho bydliště. Následně v pondělí pátrali v místech, kde by se muž mohl nacházet. Pro policisty a místní dobrovolné hasiče byla tedy včerejší pátrací akce pokračováním. Po muži v modré šusťákové bundě, světlých kalhotách a flanelové košili totiž pátraly od pondělí desítky lidí. Večer přiletěl do Budislavi i vrtulník. „V pondělí jsme prošli všechno. Jak Toulovcovy maštale, Městské maštale, Bor, Zderaz až k Pivnické rokli. Ta patří s maštalemi k nejsložitějším údolím,“ řekl Martin Heger, dobrovolný hasič z Budislavi.
V úterý opět zasedal v Budislavi na obecním úřadě štáb. Nad podrobnými mapami rozdělil své lidi do skupin šéf policie Ota Hřebíček. Přes sedmdesát policistů ze čtyř okresů doplnilo šestnáct dobrovolných hasičů z Budislavi a Proseče. Na pomoc přijelo pět kynologů s vycvičenými policejními psy. Důležitou roli měl také starosta Milan Navrátil. Ten spolu s místními dobrovolnými hasiči pomohl znalostí terénu. „Každý rok se zde někdo ztratí. Do okolí Budislavi jezdí hodně turistů, je zde i množství dětských táborů. Několikrát jsme stáli těsně před spuštěním podobně rozsáhlého pátrání jako včera. Naštěstí se hledané dítě nebo dospělý vrátil,“ informoval starosta Milan Navrátil. Místní dobrovolní hasiči se shodli, že několik, byť menších, pátrání po ztracených lidech mají již také za sebou. Do lesa se tak s vervou a ochotou pustili i tentokrát.

Ani Martin Heger neváhal a do terénu vyrazil na své čtyřkolce, aby pomohl najít ztraceného turistu. Podle něj je čtyřkolka do složitého terénu vhodná. „Terén je nedostupný klasickou zásahovou technikou. Čtyřkolka je také operativnější,“ řekl Martin Heger. Ani včera nechyběl při pátrání vrtulník s termovizí. Využití našly i GPS navigace, mobilní telefony a vysílačky.
Vrtulník, který nad chráněnou krajinnou oblastí kroužil, překvapil hlavně turisty. Údiv neskrývali, když na cestě značené červenou turistickou značkou potkávali policisty v černých uniformách.

Před patnáctou hodinou přišla dobrá zpráva. Antonín Kaňovský se našel. Ne však v okolí Budislavi. „Hledaného muže nalezla policejní hlídka v České Třebové nedaleko čistírny odpadních vod,“ informovala mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. Třiapadesátník byl podle policie sice unavený ale bez známek zranění.