Co uděláte, když najdete na zemi kreditku včetně přiloženého pin kódu? Většina z nás by ji odevzdala do správných rukou. Ne tak bezdomovec v Jevíčku, který využil situace.

Sám v kapse neměl ani halíř, nalezená karta pro něj znamenala zlatý důl. Proto spěchal s platební kartou do nejbližšího bankomatu, kde vybíral několikrát, než si do kapes nastřádal na sedmnáct a půl tisíce korun.

„Majitel účtu na tuto skutečnost přišel až po dvou dnech. Až pak si uvědomil, že po pondělním výběru z bankomatu mu karta vypadla a místo v peněžence se ocitla na ulici. Nezbývalo nic jiného, než se obrátit na policii," uvedla tisková mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Zval i kamarády

Jenže v té samé chvíli už bylo pozdě pátrat po celé hotovosti. Muž bez domova se totiž rozhodl jít to roztočit za cizí peníz do víru města.

„Zjistit, kdo za výběrem hotovosti z účtu stojí, nebyl pro policii až tak velký problém. Po městě se totiž rozkřiklo, že muž bez domova neobvykle v restauračních zařízeních utrácí a ještě k tomu platí i za své kamarády. Netajil se ani způsobem, díky němuž k penězům přišel," dodala k případu Štegnerová.

Rychle tak skončil v poutech a při výslechu a obhajobě svého jednání navíc také přišel se zvláštním vysvětlením, proč tak hýřil.
„Na svoji obhajobu nám pak uvedl, že"to by přeci na jeho místě udělal každý"," pokračovala mluvčí.

Zachránili dva tisíce

Jedinou dobrou zprávou pro majitele původního obnosu i platební fakt je, že bezdomovec nestihl rozprášit všechny peníze do oběhu. V rukou mu totiž zůstaly ještě dva tisíce korun, s kterými by se býval nejspíš vydal na další tah Jevíčkem.

„Peníze jsou již zpět u majitele. Čtyřicetiletému muži bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu „neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku" a přečinu „krádež"," upozornila Anna Štegnerová.

Policisté řeší věc ve zkráceném přípravném řízení a už brzy se dostane na stůl také státnímu zástupci i soudci.