Spor o dítě řeší svitavský okresní soud. Nejedná se však o obvyklé tahanice mezi rodiči. Osmnáctiletý Ondřej Réda z Velkých Opatovic se chce starat o svoji dcerku. Nezletilá matka ale otci dítěte údajně namluvila, že miminko zemřelo. Ve skutečnosti ho ale dala k adopci, takže o devítiměsíční dítě se nyní starají náhradní rodiče. Případem se zabývá i policie.

Ondřej Réda měl na Blanensku pohlavní styk se čtrnáctiletou dívkou. Ten nezůstal bez následků. Slečna otěhotněla, a tak se mladík dostal před blanenský soud za pohlavní zneužívání. Od soudu odešel s podmínečným trestem. Další nepříjemnosti ovšem na mladého otce čekaly po narození potomka. Mladá maminka s babičkou se přestěhovaly a otci údajně namluvily, že holčička nežije, aby ji mohly nabídnout k adopci. Případ nyní prošetřují policisté ze Svitav. „Spisový materiál byl postoupen z Jihomoravského kraje. Osoby zmiňované v trestním oznámení mají totiž trvalý pobyt na Svitavsku. Zda nedošlo k trestnému činu poškozování cizích práv, prověřuje policejní komisař,“ sdělila tisková mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová. Další podrobnosti nechtějí policisté sdělit, jelikož zatím hledají důkazy a ověřují skutečnosti, které by případně mohly vést k obvinění dvou žen.

Ovšem osud devítiměsíčního dítěte je zatím v rukou soudců. Řízení o osvojení sice již skončilo, ale mladý otec chce své dítě zpátky. Ondřej Réda podal žalobu na určení otcovství. Podle svitavského soudce Zdeňka Frice se nyní čeká, jak se vyjádří osvojitelé dítěte. Musí totiž jako jeho zákonní zástupci dát svolení k provedení krevní zkoušky, která by Rédovo otcovství potvrdila nebo vyvrátila. „Řízení o určení otcovství je na začátku. Zatím nebyly provedeny důkazy a výsledek nelze předjímat,“ uvedl soudce Zdeněk Fric.
Přestože svitavský soud patří k nejrychlejším v České republice, dá se čekat, že spor potrvá možná i několik let. Může totiž skončit až u Ústavního soudu.