Lumpové žádají o pomoc a z lidí přes SMS zprávy lákají přístupové kódy. Místo dobrého skutku si však jejich „obětní beránci" mohou ze svého rozpočtu odškrtnout i více než deset tisíc korun.

„Pokud vás někdo kontaktuje prostřednictvím mobilního telefonu a bude vás žádat o přeposlání kódů, které měl údajně operátor omylem zaslat na váš přístroj, buďte ve střehu. Rozhodně nikomu kódy, ať již kýmkoli zaslané, v žádném případě nediktujte, ani je nepřeposílejte," popisuje novou taktiku gaunerů a zároveň varuje mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

První případ se odehrál minulou středu ve Svitavách. Na policisty se obrátil muž, který kvůli podvodníkovi přišel o jedenáct tisíc korun.

„Zjistil to až po třech dnech, když jej operátor mobilní sítě formou SMS upozornil, že má na účtu nestandardní volání. Muž kontaktoval provozovatele mobilní sítě a zjistil, že měl sám údajně dobíjet kredit neznámým klientům," vysvětlila Štegnerová.

Jeden napálený dobrotivec však podvodníkům nestačil. Další obětí se stala žena z Litomyšle. „Poškozenou prostřednictvím SMS zprávy oslovila žena. Budeme jí říkat XY. Ta naší oběti napsala: Dobrý den omlouvám se, že ruším, ale omylem jsem zaslala SMS s kódem na vaše číslo. Jestli vám něco přišlo, děkuji za přeposlání a ještě jednou se omlouvám XY," sdělila Štegnerová.

Až po několika desítkách minut byly podvedené ženě opravdu na telefon zaslány přístupové kódy. Operátor, který kódy poslal, upozornil svou klientku, že má heslo chránit před zneužitím. „Jenže naše poškozená v dobré víře osobě jménem XY kód přeposlala. To se opakovalo ještě jednou. Následně naší oběti mobilní společnost poslala informaci, že dobití karty proběhlo úspěšně. Žena přišla o 1700 korun," dodala mluvčí.