U Okresního soudu ve Svitavách v pátek ráno začalo a už po hodině rozsudkem i skončilo hlavní líčení s obžalovaným M. J. z Litomyšlska. Zpovídal se z tragické nehody, ke které došlo vloni 12. února v Litomyšli. Osmadvacetiletý muž tehdy řídil opilý osobní auto, které narazilo u vlakového nádraží do stromu. Ve voze po nehodě uhořeli tři mladí lidé, dva sourozenci a jejich sestřenice. Obžalovanému hrozilo až deset let vězení.

"Vzhledem k tomu, že se obžalovaný k vině přihlásil a učinil tak nějakou sebereflexi, uložený osmiletý trest jsem akceptoval," uvedl státní zástupce Michal Dadák. Taktéž Jandera se vzdal práva na odvolání a rozsudek je tak pravomocný.

PŘIPRAVUJEME DALŠÍ PODROBNOSTI ZE SOUDNÍHO LÍČENÍ

U soudu vyšlo najevo, že obžalovaný užívá drogy, s užíváním návykových látek navíc nepřestal ani po tragické nehodě v Litomyšli.

V neděli uplyne rok od tragické nehody. U vlakového nádraží v Litomyšli tehdy kolem půl páté ráno narazila fabie do stromu a uvnitř zemřeli na místě tři mladí lidé. Ven se dostal jen řidič auta, který nadýchal 1,82 promile alkoholu v dechu. Po složitých znaleckých posudcích a vyšetřování případ skončil u soudu.

O trojnásobné tragédii jsme psali zde:

Místo tragické nehody v Litomyšli.
Dostal se z auta, tři kamarádi uhořeli. Za tragédii v Litomyšli padlo obvinění

„Ve věci je spatřováno jednak spáchání zločinu usmrcení z nedbalosti a také spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Obviněný je podle trestního zákoníku ohrožen zákonnou trestní sazbou ve výměře tři až deset let,“ sdělila před líčením okresní státní zástupkyně Gabriela Chalupníková.

Vyšetřovatel tragické nehody, která nemá v Pardubickém kraji obdoby, měsíce vyhodnocoval důkazy a znalecké posudky. Experti posuzovali technický stav auta i samotný děj nehody.

"Kriminalisté muži kladou za vinu, že po požití alkoholu a pod vlivem návykových látek, a to pervitinu a marihuany, řídil osobní vozidlo Škoda Fabia. V něm vezl další tři osoby. S vozidlem následně havaroval, po nárazu do stromu došlo k zahoření vozidla a následnému úmrtí tří spolujedoucích," doplnila už dříve policejní mluvčí Markéta Janovská.

Ve voze zahynuly dvě ženy ve věku 22 a 23 let a osmnáctiletý mladík. Obviněný byl při příjezdu policie mimo vozidlo a nebylo zprvu jasné, zda ho řídil právě on.

Zdroj: Iveta Nádvorníková