Zejména neposedné děti patří mezi rizikové skupiny, a to především během prázdnin, kdy využívají větších možností, jak se vyhnout dozoru dospělých a baví se i nejrůznějšími nebezpečnými aktivitami. „Například chlapci se snaží před svými kamarády vytáhnout a lezou po skalách nebo do jeskyní a různých štol. Přeceňují své schopnosti v neznámém terénu, a když tyto případy neskončí smrtelným úrazem, mohou mluvit o mimořádném štěstí,“ tvrdí Horáková.

Podle ní nesmíme opomenout ani nebezpečí, která nás mohou ohrozit při koupání nebo sjíždění vodních toků. „Pozor na noční koupání, při němž můžete ztratit orientaci, pozor na skákání do vody, kde nevíte, jak je hluboká, neměli bychom ani přeceňovat své plavecké schopnosti,“ řekla. Horáková připomněla, že dospělí by měli pamatovat i na to, že kouření a rozdělávání ohňů je v lesích zakázáno. Zvláště za suchého a teplého počasí platí tento požadavek i v polích, na loukách a všude tam, kde by mohlo takové počínání skončit požárem.

Totéž platí i o táboráku. „V místě, kde jsme tábořili, nikdy neopomeňme před odchodem oheň uhasit a zasypat jej hlínou,“ nabádá. I při grilování na zahradě bychom si měli dát pozor na vhodné umístění grilu, aby odletující jiskry něco nezapálily. Poměrně rozšířeným nešvarem pak je grilování na balkóně. Vgrilu bychom měli použít jen k tomu určené palivo (určitě ne odpady, benzín apod.).

Gril musí být stabilní, při jeho převržení hrozí popálení. V létě přibývá vážných úrazů na motocyklech i nehod na silnicích. „Většinou mladí a nezkušení řidiči usedají za volant rychlých vozidel a chtějí se předvést před dívkami. Nemají ale dostatek zkušeností a ve velké rychlosti už vozidlo nebo motocykl nezvládnou. Následky jsou pak často tragické,“ dodala mluvčí HZS Pardubického kraje.