Policejní komisařka Martina Simonová uvedla, že vandal z parní lokomotivy odmontoval dvě kované ocelové rozvodné tyče s frézovanými kulisami. Nové zařízení vyrobí odborná firma v Brně. Oprava zařízení vyjde na padesát tisíc korun. Přesto Miloš Kopřiva, předseda Mladějovské průmyslové dráhy věří, že parní mašinka sveze turisty po unikátní úzkokolejce již v květnu: „Pracovníci dělají vše pro to, aby ji zprovoznili do zahájení sezony. Přesto je pravděpodobné, že výletní vlaky potáhnou dieslové lokomotivy.“

Nejedná se o první krádež, proto majitelé areálu postupně zabezpečují budovy. „Dřevěná dílna, kde jsme parní lokomotivu opravovali, však bezpečnostní prvek postrádá,“ uvedl předseda společnosti. Zabezpečovací zařízení chrání pouze exponáty v muzeu. Situace se zlepší. Pardubický kraj zřejmě poskytne peníze na zakoupení kamerového systému. Série krádeží v areálu muzea před dvěma lety zůstala dodnes neobjasněna. Znalci se domnívají, že se jedná o konkurenční boj.

 

V sobotu dne 19.1.2008 zjistili pracovníci muzea,že během posledního týdne se neznámý pachtel vloupal do dílen a odcizil část z pojezdu historické parní lokomotivy Krauss - Linz č.5 z roku 1929.Hodnota zcizených součástí je odhadována cca na 50 000,- Kč, ovšem historická je nevyčislitelná.

Konkrétně se jedná o zcizení obou kulis rozvodu s šoupátkovými posuvnými tyčemi,a klíny a spojky složící k zajištění domků ložisek soukolí.

Pachatel díly odcizil s jasným záměrem znemožnit provoz v součastnosti jediné provozní parní lokomotivy na Mladějově.

I když pracovníci muzea dělají vše proto,aby byla parní lokomotiva do zahájení sezony zprovozněna,je pravděpodobné,že výletní vlaky budou v květnu tažené lokomotivami dieslovými.

Podobný útok zažilo muzeum již v roce 2006,kdy byla podobným způsobem poškozena i parní lokomotiva č.1.Policie tehdy pachatele nevypátrala.

Nyní je situace o poznání lepší,jelikož pachatel se do dílny vloupal bez poškození zámku,čímž se okruh zúžil na dva možné pachatele.

Jména byla polici ČR předána,další je věc řádného šetření,takže doufáme ,že situace z roku 2006 se nebude opakovat,pachatel bude usvědčen a díly se vrátí tam,kam patří.

Především z tohoto důvodu žádáme nyní Pardubický kraj o finanční příspěvek na vybudování kamerového systému v Průmyslovém muzeu Mladějov. Miloš Kopřiva