Inspekce ministerstva vnitra, která vyšetřuje prohřešky policistů proti zákonu, nevede speciální evidenci pro svitavský okres. Přestože nelze tedy zjistit, zda v současné době někoho vyšetřuje, okresní policejní ředitel Miroslav Brandejs tuto možnost rezolutně popírá.

Svitavská policie tak zůstává zatím čistá. Tři policisty, obžalované loni, soud zprostil viny. Případ náměstka okresního ředitelství policie Tomáše Fadrného z před pěti let, kterého inspekce také vyšetřovala, skončil bez obvinění. Údajné podezření z napojení na podsvětí se neprokázalo, což potvrdil i Miroslav Brandejs.

Setkáváte se u podřízených s kázeňskými přestupky? A pokud ano, tak v jaké oblasti nejčastěji?

Kázeňské přestupky nově řeší zákon. Stanoví, jaké mohu uložit sankce. Jsou od písemného napomenutí, přes srážku z platu, pokuta, ztráta hodnosti, ztráta medaile až po vyloučení z policie.

Využíváte této pravomoci?

Ano. Vloni jsem udělil dvě písemná napomenutí za nedbalé plnění služebních povinností a čtyři pokuty. V jednom případě jsem navrhl snížení služebního příjmu za jiný přestupek. Letos jsem už udělil jednu pokutu. Stejně jako vloni se týkaly dopravní nehody zaviněné policisty.

Setkáváte se s obviněním policistů z trestného činu?

Takových případů jsem zaznamenal víc. Vloni na počátku roku byli tři policisté obviněni z trestného činu. Jeden odešel od policie dobrovolně v době, kdy se případ prošetřoval. Zbývající dva byli obžalováni. Ale před měsícem a půl proběhlo soudní jednání, kde byli obvinění zproštěni viny v plném rozsahu.

Co to znamená v praxi?

Nic. Zůstávají v řadách policie a pohlíží se na ně jako na nevinné. Mohl jsem je v okamžiku, kdy proti nim bylo zahájeno trestní stíhání, postavit mimo službu, ale to jsem neudělal. Z mých poznatků vyplývalo, že se jednalo o účelové obvinění jednoho z pachatelů trestného činu, kterého vyšetřovali. Muž skončil ve vězení, odkud psal na vyšetřovatele stížnosti, že spáchali ten a ten trestný čin.

Lze zamezit pochybení, nebo existuje nějaká prevence?

Prevence je široký pojem. Existuje u nás na několika úrovních. Každý vedoucí pracovník zkoumá, jestli policista plní nedbale své povinnosti. Jednou za půl roku mě musí každý vedoucí informovat o tom, jak kontroluje své podřízené. Na základě toho už jsem udělil dvě napomenutí za nedbalé plnění povinností. Dvakrát do roka předkládají také zprávu o protikorupčním jednání policistů. Zejména u dopravní služby provádíme namátkové kontroly. využíváme i jiné dostupné prostředky, abychom zamezili pochybení.

Takže jste se nesetkal s úplatností policistů ve svitavském okrese?

Jsem přesvědčen, že v okrese Svitavy by se nikdo takový nenašel. Naopak jsme řešili případy, kdy se řidiči pokusili podplatit policisty. Oba případy řešil soud a dotyční lidé, kteří chtěli uplácet, byli odsouzení.

Čtěte také nedávný on–line rozhovor s ředitelem Brandejsem:

svitavsky.denik.cz/brandejs