Verdikt vinen vyslechl včera u Krajského soudu v Hradci Králové třiašedesátiletý invalidní důchodce Karel Ledvina z Rychnovska. Soud v čele s předsedou senátu Miloslavem Ježkem mu uložil šestileté vězení za ozbrojené přepadení benzinky, k níž došlo vloni prvního srpna v Rychnově nad Kněžnou. Ledvina se na místě proti rozsudku odvolal. Státní zástupce Milan Vacek si ponechal lhůtu.

Předseda senátu při odůvodnění rozsudku podotkl, že z předložených důkazů byla vina obžalovaného prokázána. „Jedním z klíčových materiálů byl záběr z bezpečnostní kamery, který zachycuje celé přepadení, a také výpověď poškozené,“ objasnil Ježek.

Ledvina po celou dobu přípravného řízení i při zahájení hlavního líčení odmítal vypovídat. Až teprve v okamžiku, kdy byl promítán záběr z přepadení, rozhodl se promluvit. „Obžalovaný uvedl, že ho před čerpací stanicí někdo přepadl a zbil do bezvědomí. Poté ho naložil do jeho vozu, s nímž zaparkoval před vchodem benzinky, a obsluhu přepadl,“ upřesnil státní zástupce.

Soud však tomuto tvrzení neuvěřil. Ledvina v průběhu řízení přišel i s tvrzením, jak se u něj ocitla zbraň, která měla být u přepadení použita a nemá na ni povolení.

„Uvědomuji si, že jsem nejprve uváděl, že mi pistoli v autě musel zanechat stopař, jehož jsem den před událostí vezl. Nyní je mi jasné, že ji v mém voze zanechal pachatel přepadení, kterým však já nejsem. Nejsem přeci natolik hloupý, abych nechal zbraň jako důkaz v automobilu,“ uvedl včera v závěrečné řeči Karel Ledvina.

Hlavním tvrzením obhajoby byla skutečnost, že obžalovaný je po dvojí operaci páteře, trpí zánětlivým onemocněním kloubů dolních končetin a pohybuje se jen za pomoci francouzských holí. Ve zprávě z Fakultní nemocnice v Hradci Králové však lékař uvedl, že i přesto je Ledvina schopný krátký, několikametrový úsek na rovné ploše zdolat i bez berlí. „Částečně tak bylo tvrzení obžalovaného vyvráceno, jelikož podlaha benzinky je hladká a vůz byl zaparkovaný nečekaně blízko vstupních dveří,“ dodal předseda senátu Miloslav Ježek.

Poznamenal také, že rozhodnutí podpořily i další důkazy, kterými byly především svědecké výpovědi, podle nichž mohl mít obžalovaný finanční potíže a v den loupeže se nečekaně objevil na návštěvě u svých příbuzných až v Přerově, čímž si mohl opatřit alibi. Navíc zhruba hodinu před přepadením viděl Ledvinu i s vozem zaparkovaným u hřbitova další svědek. „Karel měl na sobě bílou jednorázovou kombinézu a říkal, že mění kolo,“ stojí ve spise. To potvrdil i Ledvina. Kriminalisté se však domnívali, že z daného místa dění u čerpací stanice sledoval. V automobilu byl nalezen totiž i dalekohled.
Obžalovaný namítal, že ho vozí v autě zcela běžně.

Podle obžaloby Ledvina vešel maskovaný na benzinovou stanici a se zbraní v ruce požadoval po obsluze peníze. Ženu donutil vydat peníze z pokladny i ze skladu, kde ji pod pohrůžkou zastřelení uzamkl a odjel. Ukradeno bylo tehdy přes 190 tisíc. Pumpařka po útoku utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, z níž se neustále léčí.

Ledvina má také zaplatit odškodnění VZP, poškozené firmě a pojišťovně v celkové výši přes 200 tisíc korun.