U soudů různých instancí je totiž za posledních několik měsíců jako doma. I včera, kdy se u Krajského soudu v Hradci Králové řešilo jeho údajné vydírání, se při své obhajovací řeči choval jako ostřílený harcovník.

„Vše je na mě ušito“

Hradecký krajský soud poslal nedávno Ponomarenka na pět a půl roku za mříže za mnohamilionové podvody. Souběžně s nimi se měl Ukrajinec zpovídat i z vydírání. To ale soudce nařídil projednávat jako zvláštní případ.

A co se vlastně mělo stát? Podle spisového materiálu se Ponomarenko jako realitní agent dopustil několika případů vydírání a zastrašování pěti osob. „Na začátku června roku 2008 na Orlickoústecku sdělil Michalovi R., že na něho byla vypsána exekuce za nezaplacení dlužné částky ve výši dvaceti čtyř tisíc korun za odběr elektrické energie. Následující den mu nepravdivě oznámil, že je na něho vypsána exekuce za nezaplacení blíže nespecifikovaného dluhu ve výši 250 tisíc korun a že obě uvedené finanční částky za něho zaplatil, a požadoval po něm peníze v hotovosti nebo podepsání směnek na částku 250 000 korun,“ stojí v obžalobě. Když s tímto návrhem Michal R. nesouhlasil, začal mu prý Ponomarenko vyhrožovat, že ho odveze do lesa a donutí muže směnky podepsat. Obžaloba dále Ponomarenka viní z toho, že se posléze zaměřil i na matku Michala R. či jeho sestru. „Matce vyhrožoval, že jí do domu nastěhuje cikány, kterým dá peníze, aby jí pořezali obličej a znásilnili její dceru,“ píše se dále ve spisu. K tomu je Ponomarenkovi přisuzováno obdobné jednání u dalších dvou lidí.

Posledním bodem obžaloby je podnikatelovo nedovolené ozbrojování. K tomu jedinému se Ponomarenko přiznal a je prý ochoten za to nést následky. „To ostatní je ale lež. Ušili to na mně, aby mě nemuseli platit smluvené peníze,“ řekl před soudním tribunálem Ponomarenko. „S Michalem R. jsem se znal několik let. Jednou za mnou přišel, že má nějaké dluhy, tak jestli mu nepomůžu. Vyslyšel jsem ho a peníze mu půjčil. On ale neměl na zaplacení, a tak si vymyslel tohle,“ uvedl Ponomarenko, který neschopnost platit své závazky vidí i za dalšími údajnými případy vydírání.

Kdy padne rozsudek, Ponomarenkovi hrozí až dvanáct let, ale není zatím jasné. Soudní líčení je přrdbběžně naplánováno do konce týdne. Dnes bude slyšen Michal R. společně se svojí matkou.