V poslední době přibývalo krádeží pohonných hmot, a to nejen z aut. Od roku 2008 do letošního března kriminalisté na Poličsku a Litomyšlsku zaznamenali více než tři desítky vloupání do různých objektů. Z nich se ztrácely pohonné hmoty.

Policisté vyhodnocovali stopy, které na místě činu nalezl kriminalistický technik. Doslova mravenčí práce od počátku roku 2008 až do současné doby ovšem přinesla kriminalistům ovoce. Počátkem uplynulého týdne spadla nad lupiči klec. „Policisté zadrželi čtyři muže středního věku. Jejich benzínové vozidlo bylo nápadně cítit po naftě a stejně tak jeho posádka. Následně se ukázalo, že čtveřice má s největší pravděpodobností na svědomí právě zmíněných třicet tři případů vloupání do objektů firem na Poličsku a Litomyšlsku,“ uvedla Anna Štegnerová, mluvčí svitavské policie.

Ze zaparkovaných vozidel v objektech odčerpávali naftu. Jindy odstranili matice zajišťující palivové nádrže v zemi. Ne vždy se jim však dařilo. V několika případech odcházeli z místa činu s nepořízenou.

Když kriminalisté sečetli ztracené litry pohonných hmot za téměř dva roky, vyšlo jim zajímavé číslo. „V kanystrech si odnesli více jak dvanáct tisíc litrů motorové nafty v hodnotě několika set tisíc korun. Nafta pak končila u pátého podezřelého. Kriminalisté obvinili proto i pátou osobu, která v případu figuruje. Ta pravděpodobně naftu od čtveřice podezřelých vykupovala s vědomím, že šlo o naftu získanou trestnou činností. Údajně končila u dalších odběratelů,“ sdělila Anna Štegnerová.

Všech pět osob bylo již obviněno. První čtyři osoby čelí podezření z přečinu krádeže. Dvěma z nich v obvinění přibyl další přečin. Tím je poškození cizí věci. Poslední z pětice čelí podezření z přečinu podílnictví.

Na tři výtečníky podal policejní komisař návrh na vzetí do vazby. Soudce návrh akceptoval a trojice byla v doprovodu policejní eskorty převezena do vazební věznice. Zbylí dva pachatelé jsou vyšetřováni na svobodě. O osudu všech pěti obviněných mužů rozhodne soud.