Zatímco se nadšený houbař v lese raduje z každé nalezené houby, zloděj využije situace a houbařovo opuštěné vozidlo si prohlédne velmi důkladně. Má na to totiž dost času! A když se majitel vrátí s košíkem plných hub, jeho radost je okamžitě ta tam. Jeho vůz má totiž rozbité okénko nebo poškozený zámek a cennosti, ačkoli mnohdy ukryté před zraky ostatních, jsou nenávratně pryč.

Peníze nevybral

Právě podobnou nepříjemnou událost si minulý týden prožilo několik houbařů. „Jeden z poškozených měl ve voze platební karty. Jak později zjistil, měl zloděj snahu mu z účtu vybrat hotovost. Tentokrát měl původní majitel karty svým způsobem zároveň štěstí na rozdíl od zloděje. Několik opakovaných výběrů se nezdařilo zrealizovat, a tak peníze na účtu zůstaly netknuty," uvedla policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Z opuštěných vozidel ovšem mizí cokoli. Navigacemi počínaje, přes mobilní telefony, autorádia a konče i oděvními svršky nebo dětskými hračkami. Zlodějům se prostě hodí vše, co se dá zpeněžit. „Během jediného dne se na nás na Poličsku a Svitavsku v souvislosti s vykrádáním vozidel u lesních cest obrátilo hned několik houbařů takřka současně," řekla Anna Štegnerová. Policisté proto varují. Je na zvážení každého, zda k jízdě do lesa použije vozidlo a vystaví ho tak riziku poškození a vykradení.

Lidé, kteří vyrazí na houby autem, si ale musí dát pozor nejen na zloděje, ale musí také respektovat dopravní značení, které upozorňuje na zákaz vjezdu a stání motorových vozidel v lesích. „Mnozí bohužel tento fakt nerespektují. Pak musí počítat ať již ze strany policistů nebo pracovníků lesní správy s postihem," dodala policejní mluvčí.

Kontroly

Ke konci minulého týdne vyrazili do terénu nezávisle na sobě policisté i pracovníci lesní správy. Hlídka svitavských a moravskotřebovských policistů se rozjela do lesů a kontrolovala houbaře, zda neporušují zákon nebo zda jsou jejich odstavená vozidla v pořádku. „Kontroly dopadly přímo skvěle. Houbaři měli od lesní správy povolení o tom, že mají udělenou výjimku ze zákazu vjezdu a stání motorových vozidel v lese. Odstavená vozidla nejevila známky vniknutí," sdělila Anna Štegnerová. Policisté se ale setkali s tím, že na místě spolujezdce v jednom autě byla odložená dámská kabelka. Naštěstí se její majitelka nacházela ještě v blízkosti svého vozu, a tak jí policisté doporučili, aby si ji pro jistotu vzala s sebou na houby.

Dopadlo to dobře

Jedna z kontrol byla trochu dramatická. Policisté se setkali s řidičkou, která hledala svoji těhotnou příbuznou. „Údajně se ztratila v lese a z řeči vyplynulo, že se budoucí mamince udělalo nevolno. Naštěstí ale vše dobře dopadlo. Ztracená příbuzná se našla a byla v pořádku,"dodala mluvčí.

Ne vždy však kontroly probíhají tak lehce. Na Litomyšlsku policie za přestupky porušení zákazu vjezdu do lesů rozdávala pokuty. Policisté proto zdůrazňují, že to nebylo naposledy, kdy vyjeli do lesů na kontroly.