Kapesní krádeže už nejsou hit, podvodníci teď úřadují po telefonu a na internetu. Muž ze Svitavska už jednou podobným způsobem přišel o 120 tisíc korun. Nepoučil se a nyní je jeho účet chudší o 800 tisíc.

Vše začalo minulý týden, když dotyčného kontaktoval údajný pracovník společnosti, která obchoduje s kryptoměnou. Použil historku o tom, že na účtu má být kryptoměna v hodnotě deseti tisíc amerických dolarů. Tvrzení si poškozený mohl ověřit po přihlášení na internetových stránkách, které mu muž uvedl.

Internetový podvod. Ilustrační foto.
Americký voják i zaručené investice. Internetoví podvodníci mají plejádu fíglů

"Tam skutečně zůstatek uviděl a tak se společně dohodli, že poškozený zbylé množství kryptoměny prodá a finanční prostředky získané z prodeje mu budou převedeny v českých korunách na jeho účet. Druhý den neznámý muž poškozeného znovu kontaktoval. Požadoval provedení preautorizace a ověření bankovního účtu. K tomu si ale musel stáhnout do svého počítače určitou aplikaci," sdělila policejní mluvčí Dita Holečková.

Muž byl způočátku proti, protože kvůli aplikaci už jednou o peníze přišel. S instalací jiné aplikace však později muž souhlasil. "Neznámý pachatel tak získal přístup do internetového bankovnictví a ke všem bankovním účtům, ke kterým měl poškozený dispoziční právo. Následně přišel o 441 tisíc korun," dodala Holečková. Tím to ale rozhodně neskončilo. 

Lidé v Kamenné Horce čekají opakované komunální volby.
Pat v Kamenné Horce. Vesnici u Svitav čekají od loňska už třetí komunální volby

O čtyři dny později se neznámý muž ozval znovu. Sice se představil jiným jménem, ale hlas byl totožný. "Volal, aby se s poškozeným domluvil, že mu všechny jeho peníze vrátí zpět. Bylo ale nutné udělat tzv. uvolnění peněz, které byly preautorizované a jsou někde mezi běžným bankovním účtem a účtem s kryptoměnou. Sice muž tušil, že je něco špatně, ale volající mu sliboval, že jakmile budou peníze uvolněny, opravdu mu všechny jeho peníze vrátí zpět," uvedla policejní mluvčí.

Bohužel muž poslechl a do počítače si instaloval další aplikaci. Díky tomu přišel o dalších 331 tisíc korun. Celkem tak přišel už o 900 tisíc korun.

Případem se zabývá kriminální policie. Pachateli hrozí za podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému až pět let ve vězení.