Když Stanislav Hyroš upadl v prodejně masny v centru města do bezvědomí, byli záchranáři z Poličky právě na výjezdu u dopravní nehody. Na místo dispečink proto vyslal sanitku z dvacet kilometrů vzdálených Svitav. Také tuto posádku však během jízdy odvolali k jinému případu, do Hradce nad Svitavou. Do Poličky se tak vydala záchranka z Litomyšle. „Od nahlášení do příjezdu sanitky uběhla téměř půlhodina. Největším paradoxem přitom je, že jen několik desítek metrů od místa, kde můj manžel zkolaboval, stojí druhý plně vybavený vůz záchranné služby. Pardubický kraj ale neuvolnil peníze na další posádku,“ říká se zoufalstvím v hlase Drahomíra Hyrošová.

Smutná žena věří, že kdyby byla druhá sanitka k dispozici, nemusel její muž zemřít. „Byli by u něho během pěti minut a on mohl žít. Takto byl pětadvacet minut v bezvědomí a už se neprobral,“ dodává Drahomíra Hyrošová.

Radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Josef Janeček však vidí událost jinak. Zákon o časovém limitu pro dojezd záchranné služby na místo neštěstí, si vykládá poněkud svévolně.

Rodina Stanislava Hyroše poukazuje na špatný přístup záchranářů. Sedmapadesátiletý muž zemřel přímo v prodejně, protože sanitka přijela pozdě. Příbuzní Stanislava Hyroše upozorňují také na plané sliby krajských politiků

Krajský radní Josef Janeček se ale nařčení, že za tragédii můžou právě oni, brání. „Zákonodárce nám ukládá, aby byla sanita na místě události do patnácti minut od chvíle, kdy převzala pokyn k výjezdu. Litomyšlská záchranka byla u pana Hyroše do čtrnácti minut. To, že bližší posádky byly zrovna na výjezdu nebo povolány jinam, se bohužel může stát všude,“ reagoval na stížnost pozůstalých Josef Janeček.
Nekompromisně!

Jeho odpověď rodinu zemřelého muže doslova šokovala. „To je nejvyšší vrchol arogance. Když rušili místní nemocnici, slibovali nám, že posílí záchrannou službu, aby nedošlo ke zhoršení zdravotní péče. Zůstalo ale jen u slov. A tady je výsledek. Kolik lidí bude muset zemřít, aby radní změnili svůj postoj,“ ptá se za celou rodinu sestřenice zemřelého muže Stanislava Burdychová.

Radní Josef Janeček si ale stojí na svém. „Ani tato událost nesvědčí o tom, že by bylo potřeba počet posádek záchranné služby v Poličce navýšit. V případě potřeby budou proto i nadále na Poličsko zajíždět sanity z okolních stanovišť,“ tvrdí nekompromisně radní Janeček.

V bývalém svitavském okrese se problém vybavených, ale nepoužívaných sanitních vozů rychlé záchranné služby týkal dvou měst. Mimo zmiňované Poličky, ještě Moravské Třebové. Zdejší radní si však trvalým tlakem vymohli změnu a od června jsou v tomto městě připraveny k výjezdu vždy dvě posádky rychlé záchranné služby.

V celé republice je kolem dvaceti sanitních vozů, které slouží, ale kraje, které jsou ze zákona provozovateli záchranných služeb, nemají peníze na jejich provoz. Nejčastěji se tak využívají při závodech a velkých koncertech, kde si jejich provoz ze zákona hradí pořadatel akce.

RENÉ FLÁŠAR

Jaké máte zkušenosti se záchranáři? Napište nám!

Vyjádřete svůj názor v diskuzi pod článkem.