Proti verdiktu se nejspíš odvolá. U soudu to ale nestihla, po vynesení rozsudku se zhroutila a skončila na pozorování v nemocnici.

„Soud na žádost státní zástupkyně překlasifikoval čin z klasické vraždy na vraždu úkladnou, s rozmyslem, kterou obviněná spáchala jako rozšířenou sebevraždu. Vzhledem k mimořádnosti činu jsme došli k závěru, že jiný než doživotní trest nemůže stačit," uvedl předseda soudního senátu Miroslav Mjartan. Od roku 1990 je to v Česku třetí doživotní trest uložený ženě.

Jinak než doživotím brutální mord, jaký nemá v dějinách české kriminalistiky obdoby, skutečně skončit ani nemohl. Jedinou alternativou bylo naopak úplné zproštění viny z důvodu nepříčetnosti ženy v době činu, na které ostatně trvá advokát vražedkyně. Soud však jeho argumentaci na základě znaleckých posudků odmítl, nevyhověl ani žádosti o nový posudek. A opřel se prakticky jen o nepřímé důkazy, jako stopy bot či krevní stopy.

Žena během několikatýdenního líčení prakticky nespolupracovala a tvrdila, že si nic nepamatuje. A to nejen to, že děti zabila, ale ani to, že nějaké vůbec měla. Jediné vzpomínky, které přiznala, jsou z jejího dětství. Ztrátu paměti však znalci vyloučili, žena se nejspíš snaží nejhrůznější čin svého života jednoduše vytěsnit i ze své z hlavy, nepřiznat ho sama sobě.

„Já si opravdu nic nepamatuji. Je hrozné poslouchat takové věci od doby, kdy jsem se probudila v nemocnici. Celou dobu jsem se držela, ale je to opravdu hrozné, teď stále beru prášky," říkala v předchozích dnech plačící Romana Z.

V pátek při hodinovém vynášení rozsudku už mlčela úplně. Její hustá hříva jí zakrývala zkaměnělý obličej, seděla celou dobu se sepnutýma rukama v klíně a hlavou svěšenou k lavici. I vynesený verdikt vyslechla, aniž by hnula brvou.

Ovšem jen zdánlivě. V okamžiku, kdy ji soudce dvakrát neúspěšně vyzval, aby povstala a k rozsudku se vyjádřila, sesunula se přímo z rukou justiční stráže, která jí na pokyn soudce zdvihla, k zemi. Do příjezdu záchranky ji stráž položila na lavici obžalovaných a líčení bylo přerušeno.

Otázkou je, nakolik bylo zhroucení ženy opravdové a nakolik jen sehraným divadlem. Její pád byl totiž poměrně „pomalý" a i po něm zůstala evidentně při vědomí. „Byl to zřejmě normální kolaps z psychického vypětí, krátkodobé zhroucení," řekl  mluvčí královéhradecké záchranky Libor Seneta.

Případné pokračování líčení se už bude zabývat pouze otázkou možného odvolání jedné či druhé strany, vynášení rozsudku se už opakovat nebude. Státní zástupkyně se odvolávat nebude, verdiktem dosáhla svého. Obhajoba je naopak odhodlána odvolání podat.

„S takovou věcí, aby se obžalovaná v soudní zhroutila, se právník setká jednou za život. Sice si už připouštěla, že může dostat i doživotí, ale byla na tom dnes psychicky skutečně špatně, celá se třásla a chtěla, abych mluvil za ni," řekl advokát Bohumil Budínský. A zopakoval, že žena byla v době činu nepříčetná. V tom případě by byla zproštěna obžaloby a putovala by do blázince, jak to ostatně v případech šílených vražedkyň většinou bývá.

„Soud nyní buď doručí písemný rozsudek oběma stranám a pak následuje osmidenní lhůta k podání odvolání, nebo kvůli tomu znovu osobně k soudu předvolá obžalovanou, státní zastupitelství a senát," vysvětlila další postup státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Čtyři mrtvé děti kriminalisté našli v rodinném domku 2. září 2011 po oznámení jejich otce. Z vraždy kriminalisté obvinili matku, jiné podezření prakticky neměli. Tragédie následovala jen pár dní poté, co se rodina do Širokého Dolu nastěhovala. Elišku (5), Lukáše (2) a nejmladší dvouměsíční Romanku Romana Z. před polednem ubodala, nejstaršího Davida (8) pak uškrtila po jeho návratu ze školy. Pak se šla oběsit, jenže policie ji při tom vyrušila.

Podle sousedů žena asi nezvládla nával starostí o děti, které jinak přitom milovala, byla neurotická a špatně snášela především neurovnané vztahy s rodinou svého současného druha, se kterým měla nejmladšího syna.

Tyto dohady se při vyšetřování vlastně potvrdily. „Motivací jejího činu nebylo dětem ublížit, ale odejít z tohoto světa a vzít je s sebou. Žila v nejistotě, měla strach o děti, měla konflikty s bývalým i současným druhem. Zřejmě to vyhodnotila jako bezvýchodnou situaci," řekl soudní znalec Petr Stožický. Znalci také uvedli, že žena netrpěla takzvanou laktační psychózou, o které se původně uvažovalo.