Státní zastupitelství vChrudimi vtéto souvislosti obžalovalo 50letého Stanislava P. zMělnicka, který zde měl loni 12.září v6.25hodin jako řidič nákladního automobilu Fiat Ducato vtáhlé pravotočivé zatáčce vjet do protisměru, kde se čelně střetl sdalším nákladním vozidlem značky Mitsubishi, které řídil tehdy 32letý muž zKolínska. Ten na místě svým zraněním podlehl. Utrpěl přitom těžká zranění přední strany hrudníku, oblasti pánve a dolních končetin.

Provinilec se tím měl podle žalobce dopustit trestného činu ublížení na zdraví.

Obžalovaný už vpřípravném řízení a iběhem hlavního líčení uplatňoval na svém vozidle technickou závadu. Tvrdil, že se dostal nečekaně ke středové čáře, přičemž řízení prý přestalo reagovat a pokračoval údajně vjízdě do protisměru bez vlastního přičinění. „Sjeté byly ipneumatiky,“ stěžoval si ve své obhajobě.

Stím ale nesouhlasili soudní znalci. Konstatovali, že tudy Stanislav P. projížděl rychlostí 90kilometrů vhodině a spoléhal se, že nemůže nikoho ohrozit. Vtom spatřují hlavní pochybení. Technickou závadu na fiatu vyloučili. Ktomu soud přihlédl a uznal obžalovaného vinným. Vyměřil mu trest odnětí svobody vdélce trvání 20měsíců spodmíněným odkladem na čtyři roky. Zároveň mu na čtyři roky zakázal řídit.

(rz)