Lidé jsou zděšeni a mají strach.

Lidmi v Bělé nad Svitavou a vesnicí u Březové nad Svitavou otřásla tragická událost. Už několik dní žijí ve strachu. Člověk, který obléká policejní uniformu, jenž ho opravňuje pomáhat a chránit, se svými přáteli zabili muže. Údajně od něho chtěli jen informaci. Napadený ale po jejich útoku zemřel. To vše kvůli ukradené avii s naloženým UNC nakladačem.
Tragédie

„Jsme zděšení. Je to tragédie, která se dotýká všech obyvatel. Událost znamená velké emoce. Považuji to za setkání s tím nejhorším, co se může stát. To, co se děje ve světě, je najednou tak blízko nás,“ svěřil se muž z vesnice, kde napadený třiatřicetiletý muž žil se svou rodinou. Jejich dům na okraji obce včera vypadal opuštěně.
Nad událostí kroutí hlavou také lidé v nedaleké Bělé nad Svitavou, odkud pochází někteří ze sedmi útočníků. Majitel novostavby je totiž jedním ze dvou mužů, kteří jsou ve vazební věznici. Hrozí mu až doživotí.

Zloděj neznámý

Otec jednoho z útočníků z Bělé nad Svitavou byl rovněž na místě činu. Lituje toho, že se synem na cestu vůbec vyrazil. Je v důchodu a nemá zapotřebí žádné problémy. „Syn za mnou přišel, jestli pojedu s nimi, že mají důkazy a snímky, kde se stroj nachází. Jel jsem s nimi hlídat cestu, aby s bagrem neujeli. Když se z domu dlouho nevraceli, šel jsem za nimi. Viděl jsem cestou, že muž kolabuje a řekl jsem jim, ať zavolají záchranku. Nechtěli ho zabít,“ tvrdí starší muž.

Obyvatelé Bělé jakoby ještě celé události nevěřili. „Muže z vesnice, kteří jsou do případu zapleteni, všichni dobře známe. Rodina byla bezproblémová. Mladý muž staví domek a s přítelkyní má dítě. Musel to být zkrat. Splácí údajně hypotéku a ten stroj mu zajišťoval živobytí,“ domnívá se žena, která si přeje zůstat v anonymitě.

Zda mrtvý muž skutečně ukradl stavební stroj, není zatím jasné. „Po odcizeném zemním stroji a vozidle intenzivně pátráme. Uvítáme jakoukoliv informaci, která nám pomůže k jejich vypátrání,“ dodal Ota Hřebíček ze svitavské policie.
Současně varuje před pátráním na vlastní pěst. „Občané, poté co nahlásí Policii ČR případ, který se jim stal, by měli další kroky ponechat pouze na policistech, jejich zkušenostech a možnostech, které mají ze zákona. Pokud poškozený získá během vyšetřování jakékoliv informace, které mohou vést k usvědčení pachatele, měl by je sdělit policii. Konečné rozhodnutí o vině a trestu vždy přísluší soudu,“ uzavírá Ota Hřebíček. Vyšetřování celého případu potrvá týdny.

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
SYLVA HORÁKOVÁ