Oproti roku 2020 v kraji klesl počet trestných činů, a to zhruba o 350. Nejvážnější případ se odehrál koncem března v Pardubicích. Konflikt dvou bezdomovců u pardubického nádraží tehdy málem skončil vraždou. Jednašedesátiletý muž téměř umlátil svého o devět let mladšího kamaráda.

„V sobotu 20. března o půl třetí odpoledne volal na tísňovou linku 158 muž s informací, že našel zmláceného kamaráda. Zraněný ležel v blátě, dýchal, hýbal se, ale potřeboval lékařskou pomoc,“ uvedla k případu policejní mluvčí Eva Maturová.

Útočníka poslal letos soud na šest let do vězení. Zatímco v roce 2020 policisté řešili v kraji pět vražd, tak vloni ani jednu. Přibylo ale případů mravnostní kriminality, krádeží a podvodů. Třicet výtečníků obralo seniory. Desítky lidí zatkla policie za dealerství drog. „Na úseku drogové kriminality patří v Pardubickém kraji k hlavním drogám pervitin, marihuana a také jsme zaznamenali několik případů distribuce kokainu a extáze. Pracovní skupina TOXI provedla celkem 114 zásahů, ve kterých obvinila 117 osob,“ sdělil policejní mluvčí Jiří Tesař.

Srážka se sedmi prasaty naštěstí dopadla dobře.
Řidič požaduje po ŘSD odškodnění za srážku s prasaty na neoplocené dálnici D35

Majetek za miliony

Plné ruce práce měli i policisté z hospodářské kriminálky. Vloni zjistili celkem 390 případů hospodářské kriminality, z toho objasnili 235 skutků. „V porovnání s předchozím rokem jde ovšem o pokles o 193 skutků. Objasněnost tak činí 60,25 procent. V oblasti zajišťování majetku a odčerpávání výnosů z trestné činnosti jsme v minulém roce zajistili majetek za 76,6 milionu korun,“ dodal Tesař.

Covidová pandemie se také odráží na kriminalitě. Lidé více nakupují na internetu a právě on-line svět je zdrojem mnoha podvodů. Někdy se pachatele ani nepodaří vypátrat a lidé tak přicházejí o vysoké částky peněz. Ať už se jedná o podezřelé inzeráty nebo investice do bitcoinu.

„Vloni jsme zaznamenali 329 trestných činů spáchaných prostřednictvím informačních a komunikačních technologií. Jednalo se především o neoprávněné přístupy k počítačovému systému, zneužití bankovních účtů nebo platebních karet, ale i podvodné jednání na sociálních sítích,“ uvedl Tesař. Podvodníci často používají různé legendy, vydávají se za příbuzné v nouzi nebo třeba zahraniční vojáky.

V Poličce spadl na sjezdovku strom.
Strom spadl na sjezdovku v Poličce. Tisíce domácností jsou bez elektřiny

Policisté vyjíždějí k nehodám, vyšetřují vloupání a také zajišťují bezpečnost na sportovních utkáních a dalších akcích. „Pořádková policie v roce 2021 evidovala 21 816 přestupků, což je v porovnání s předešlým rokem nárůst o 818 přestupků,“ podotkl Tesař.

V regionu také přibývá cizinců, kteří se sem stěhují mimo jiné za prací. Aktuálně žije v Pardubickém kraji více než 22 tisíc cizinců. Policie ovšem odhalila zhruba 500 osob, kteří v kraji pobývali nelegálně. „Během minulého roku jsme navíc odhalili 44 neregulérních dokladů,“ dodal mluvčí policie.

Vloni také přibylo telefonátů na linku 158. Na tísňovou linku zavolalo téměř padesát tisíc lidí. Z toho policisté zaevidovali přes 35 tisíc událostí, což je o dva a půl tisíce více než v roce 2020. „Ostatní hovory, kterých bylo přes 14 tisíc, můžeme zařadit mezi tzv. zlomyslná volání, šlo o informativní hovory nebo telefonáty týkající se již jednou oznámené události,“ zmínil Tesař.

Kriminalita v Pardubickém kraji klesá, nejvíce trestných činů policie vloni zaznamenala na Pardubicku, a to 1952 případů. Orlickoústecko končilo rok s 934 trestnými činy, na Chrudimsku jich policie vyšetřovala 832 a na Svitavsku 702. V roce 2021 kriminalisté objasnili 2 730 skutků.