Kněz Josef K. v minulosti působil v Litomyšli, do Sebranic přišel teprve před pár lety. Ve vesnici je oblíbený, o to větší šok bylo pro místní lidi zjištění, že se měl dopustit sexuálního obtěžování.

„V roce 2019 přišlo na vedení Salesiánské provincie Praha oznámení, že se v 80. a 90. letech měl P. Josef K. dopustit jednání spočívající v nepřípustných dotycích vůči nezletilým,“ uvedl v prohlášení provinciál Salesiánů Dona Boska Martin Hobza.

Jenže nešlo o jedinou stížnost. Vloni v květnu přišlo na vedení salesiánů další oznámení, velmi podobné tomu prvnímu. Salesiáni stále čekají na vyjádření z Říma, kam všechny informace poslali k posouzení. Kněz mezitím přestal vykonávat pastorační činnost a na konci května také opustil faru v Sebranicích, kde měl strávit zbytek svého života.

O případu jsme již psali:

Kněz salesiánské církve v Sebranicích u Litomyšle měl sexuálně obtěžovat děti. Na snímku zdejší fara a obviněný kněz.
Kněz ze Sebranic měl sexuálně obtěžovat nezletilé. Lidé v šoku, u církve skončil

Redakce Deníku se snažila faráře kontaktovat, bohužel marně. Telefon nezvedal a na volání nereagoval. Kněz Josef K. však před pár dny učinil prohlášení.

Salesiáni se prevencí a řešením sexuálního zneužívání přitom sami zabývají - ZDE

„Vůbec nepopírám, že jsem se dopustil nepřípustných dotyků, z čehož jsem obviněn,“ uvedl Josef K. ve svém prohlášení a pokračoval: „Když jsem si při návštěvách rodin s dětmi hrál, různě je bral do rukou, měl je na klíně, tam takových nevhodných dotyků mohlo být i povícero. Nevzpomínám si ale na žádný aktuální projev v dané chvíli nějakého nemilého překvapení, nevole, zděšení, a to jak ze strany dětí, tak rodičů, přestože moje aktivity probíhaly v přítomnosti ostatních členů rodiny, dětí a většinou i rodičů.“

Prohlášení kněze Josefa K.Prohlášení kněze Josefa K.Zdroj: Prohlášení provinciála salesiánů o P. Josefu Kopeckém st. SDB (rok narození 1935)

Podle kněze došlo k tragickému nedorozumění. „Vůbec mě nenapadlo, že to, co já jsem v dané chvíli nebral nějak vážně, mohlo druhou stranu hluboce zranit, což se mohlo výrazněji projevit třeba až později při nějakých dalších jiných životních nepříznivých zážitcích. Nynější společenské smýšlení a hodnocení je v této oblasti mnohem citlivější, než tomu bylo dříve,“ dodal obviněný salesián.

Období, kdy k sexuálnímu obtěžování mělo dojít, nemůže vedení salesiánů s ohledem na poškozené sdělit. Oběti si přejí podle vikáře Marka Sklenáře zůstat v anonymitě. Není možné ani říci, zda šlo o chlapce, nebo dívky.

Podobný případ se stal nedávno na Moravě:

Fara v Bořitově na Blanensku. Biskupství brněnské odvolalo tamního kněze Tomáše Ž. kvůli sexuálnímu činu, který řeší soud.
Odvolání faráře kvůli sexuálnímu deliktu. Jsme v šoku, říkají lidé v Bořitově

„Jsou to staré věci, proč to teď někdo vytahuje. Proč nenechají toho člověka dožít v klidu,“ myslí si starší žena ze Sebranic, která Josefa K. zná roky.

Více než rok od vydání Dekretu z Říma, který kromě jiného zakázal knězi pobývat o samotě s nezletilými osobami mladšími 18 let, žil na faře v Sebranicích. Letos na jaře se však začaly v Litomyšli šířit zprávy o zneužívání a také o tom, že to církev neřeší. I proto salesiáni udělali veřejné oznámení.

Salesián P. Josef K. čelí obvinění z obtěžování chlapců.Salesián P. Josef K. čelí obvinění z obtěžování chlapců.Zdroj: archiv Deníku

„S prohlášením byli v předstihu seznámeni jak Josef K., tak oběti jeho jednání. Pokud se má volit mezi 'zachováním dobrého jména' pachatele a právem obětí na pomoc a spravedlnost, pak mají vždy přednost oběti. Také je důležité připomenout, že kněžské ustanovení v diecézi se oficiálně zveřejňuje, a proto i odebrání úřadu má proběhnout veřejně,“ vysvětlil postoj církve provinciál Hobza.

Kdo jsou Salesiáni Dona Boska

Salesiáni Dona Boska (též Společnost sv. Františka Saleského) jsou významnou římskokatolickou kongregací, která se věnuje výchově mládeže. Už od 19. století také prostřednictvím misií, poskytování exercicií a výpomoc ve farní struktuře diecézí. V současné době patří k největším a nejvlivnějším řeholním společnostem, ať už jde o počet členů, nebo o počet členů ve vedení římskokatolické církve.

Jenže první oznámení na kněze přišlo už v roce 2019, církev ale učinila veřejné prohlášení až po čtyřech letech. Tehdy se totiž vedení salesiánů rozhodlo počkat na rozhodnutí z Říma.

„Také hrál roli Josefův věk a předpokládaná ojedinělost jeho selhání. Jednalo se o události před více než dvaceti lety a nepředpokládali jsme, že by mohl být Josef pro někoho dalšího ohrožením. Dnes považuji tehdejší rozhodnutí za nesprávné. Velmi toho lituji a omlouvám se za ně,“ přiznal veřejně Hobza.

Ještě před týdnem žil Josef K. na faře v Sebranicích. Salesiáni však už tehdy avizovali, že pro něj připravují místo v jiné komunitě. V pondělí 22. května se kněz přestěhoval do salesiánské komunity v Ostravě, kde bude žít bez pastoračního pověření. „Bude mít potřebné zázemí a péči. Není izolovaný, je možné být s ním v kontaktu,“ informoval provinciál salesiánů v Praze.