Případ ve Frenštátu pod Radhoštěm, který podle předběžných závěrů vyšetřování vyústil v hromadnou tragédii, je v současné době přetřásán ze všech stran. A spekulace často hovoří o pochybení úřadů a policie, které proti problémovému nájemníkovi včas nezasáhly. Jenže – věc není tak jednoduchá, jak se nyní z již známých informací zdá.

Co se zrodilo jako plán v mysli jednoho člověka, těžko mohl někdo předvídat. Pravděpodobný viník se chtěl pomstít všem. Důvodem byla exekuce a vystěhování z bytu. Jenže vystěhování dlužníka je věcí, která se policie dotýká jen velmi okrajově. „Vystěhování je obecně velmi složitá právní záležitost, o které nerozhodujeme. Policie se takového úkonu účastní například na přizvání soudního exekutora z důvodu zajištění života a zdraví osob. Příkaz k vystěhování policie určitě nevydává, ani se jej bez přímého vyžádání neúčastní," uvádí mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Další kategorií, která může sousedům řádně zavařit, bývají duševně nemocní lidé. Případ, kdy agresivní schizofrenička vloni zaútočila ve Frýdku Místku na babičku hlídající vnouče, vyvolal obrovskou diskuzi na téma pravomocí lékařů, soudů, sociálních orgánů i policie. Malá holčička útok nožem nepřežila.
Stejnou lavinu teď zřejmě spustí i čin šílence ve Frenštátu, který spolu se sebou zřejmě odpálil půl paneláku a zabil pět lidí.

Co dělat, když…

Není zase tak velkým problémem narazit na takzvaného problémového nájemníka nebo souseda prakticky kdekoliv.  Ve velkých aglomeracích jsou pak tyto případy pochopitelně častější.
„Měli jsme v domě jednu starší nájemnici, která měla vážné psychické problémy. Trpěla halucinacemi, byla paranoidní. Neměli jsme jí to za zlé, šlo o nemocného člověka. Za jediný týden už však byla atmosféra v domě doslova k nevydržení," popsal svou zkušenost jeden z obyvatel Pardubic. Své jméno kvůli vztahům se sousedy ale uvádět nechtěl.
„Pokaždé, když někde zaslechla kroky, kontrolovala, kdo kam jde. Ve tři hodiny v noci bouchala, kopala do dveří, zvonila na sousedy na patře, vyhazovala z bytu krámy, kterými zatarasila chodbu. Nechávala za dveřmi urážlivé vzkazy, vulgárně napadala sousedku, kterou obviňovala z krádeží u ní v bytě nebo únosu jejího syna. V té chvíli už situace začínala být na hraně," svěřil se svědek.

S problémem nakonec kontaktoval policisty. „Upřímně řečeno, neměl jsem žádná zvláštní očekávání, ale přístup policistů na obvodním oddělení nebyl laxní. Zeptali se na veškeré okolnosti, které se v sousedním bytě odehrávají, vše si ověřovali, případ zaevidovali a poradili, co mohu v takové situaci dělat. Za sebe mohu říct, že bylo znát, že vědí co a jak, což sousedům v domě pomohlo si oddechnout," dodává.

„Každý takový případ je individuální, vždy je nutné postupovat podle zákona. Pokud je zjištěn přestupek nebo trestný čin, je policie oprávněna proti podezřelé osobě zakročit, Ale když se nic neděje, v domě je klid, nedochází k žádnému protiprávnímu jednání, pouhý strach z vědomí, že vedle nás žije nemocný člověk a mohl by jednou něco provést, v takovém případě důvod k zákroku nemáme," uvádí mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

U případů duševně nemocných lidí policisté mohou požádat o spolupráci lékaře. „Pokud lékař na místě vyhodnotí, že problémový soused potřebuje odbornou pomoc – například bezdůvodně ničí majetek, ohrožuje sebe nebo okolí – může ho hlídka eskortovat na specializované psychiatrické oddělení," dodává Eva Maturová.

Jak se zachovat

Sousedské vztahy v domě jsou často velmi delikátní záležitostí. Ve chvíli, kdy jsou ale překročeny určité meze, je ale možné obrátit se o pomoc. Je třeba ovšem vzít rozum do hrsti a dobře se rozmyslet. Osoba, která po domě roznáší pavlačové drby, se žádného závažného kriminální deliktu nedopouští. Soused, který  vyhrožuje někomu napadením, už ale ano. Vybrali jsme několik situací, které mohou nastat, a požádali policisty o obecnou radu, jak postupovat dál.

Soused vyrábí naschvály

I schválnost je protiprávní. Takové případy policie eviduje. Některé končí u správního řízení, jiné mohou skončit i u soudu. Pokud ale dochází k porušování vnitřního domovního řádu, může postačit celou záležitost oznámit například společenství vlastníků nemovitosti či bytovému družstvu.

Duševně nemocný člověk

Pokud k ničemu nedochází, není důvod k podání jakéhosi „preventivního oznámení". Policisté ale přesto doporučují zvolit opatrnější přístup: neotvírat dveře, držet si jakýsi odstup, zkontaktovat se s rodinnými příslušníky nemocného a v případě problémů kontaktovat policisty.

Vyhrožuje, napadá 
Tady už může jít jednoznačně o přestupek či trestný čin a je na místě jej oznámit, a to pokud možno neprodleně na linku 158 státní policie, případně 156 městské policie.