Žena ze Svitavska prodala byt a peníze investovala do kryptoměny. „Následně ji kontaktoval pachatel, aby si nainstalovala do počítače software pro vzdálenou správu. Ona mu umožnila přístup a na základě toho přišla o 1,3 milionu korun. Peníze odešly na šest účtů,“ uvedla policejní preventistka ze Svitav Nikol Zavřelová.

Okradená žena měla štěstí, že se jí díky rychlému zásahu policie většina peněz vrátila. Většinou to ale tak není.

Své o tom ví mladá žena ze Svitavska, která na jednom portálu prodávala rifle za 150 korun. Kalhoty neprodala a ještě ji podvodník obral o 110 tisíc korun. Ozval se jí muž, že má o rifle zájem, jestli mu je pošle přes známou přepravní společnost. Jenže paní poslal odkaz na falešné stránky přepravní společnosti, které vypadaly jako ty skutečné.

„Kdo umí pracovat na počítači, dokáže vytvořit webové stránky, že je běžný uživatel od skutečných nepozná. Žena tam vyplnila všechny údaje o své kartě, protože si myslela, že jí muž pošle peníze na kartu. Na telefonu jí naběhl smart klíč, nepřečetla si celou zprávu a vše odklikla. Pachatel se tak dostal do jejího bankovnictví,“ popsala případ mluvčí.

Takové případy řeší policie v kraji každý den. Za tři týdny evidují policisté podvody, kdy lidé přišli dohromady o tři miliony korun.

Peněžní ústavy takové případy znají a snaží se. „Setkáváme se s tím, že podvodníci vytvářejí falešné stránky naší banky. Banka má aktivní monitoring, který takto vytvořené stránky vyhledává a blokuje.

Dále prověřujeme a reagujeme na hlášení našich klientů, kteří nám také tyto podvodné stránky a odkazy zasílají,“ sdělila Deníku mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Psali jsme již:

Na falešné internetové stránky doplatila i další žena ze Svitavska. Během pár minut přišla o 1,2 milionu korun. Přihlásila se totiž omylem na falešné stránky jedné banky. V domnění, že je u své banky, zadala všechny údaje a potvrdila přístup přes textovou zprávu.

„Díky tomu měl pachatel nadvládu nad jejím účtem a ze spořicího si přesunul 1,2 milionu korun na běžný účet. A z něho pak peníze odsypal. Kdyby paní pozorně četla SMS, zjistila by, že povoluje instalaci internetového bankovnictví do cizího mobilu,“ vysvětlila policistka. Část peněz se okradené vrátila.

Takové případy řeší policie v kraji každý den. Za tři týdny evidují policisté podvody, kdy lidé přišli dohromady o tři miliony korun.

Lidé nečtou, jsou nepozorní a pak se nestačí divit. „Občas mi přijde divná zpráva, teď jsem už ve střehu, protože mamce takto zmizely tisíce korun z účtu,“ přiznala Věra Jílková ze Svitavska.

Podvodníci mají své finty, a ty jim vycházejí. „Lidé zadají číslo karty, všechny údaje, bezpečnostní kód, zaplatí on-line a policie bývá ve většině případů bezmocná. Lidé si myslí, že jim někdo pošle peníze tzv. na kartu, jako když v obchodě vracejí zboží. Tak to ale nefunguje. Peníze se posílají na účet, nikoliv na kartu,“ upozornila Zavřelová.

Většinu případů mají podle policie na svědomí cizinci, kteří mluví lámanou češtinou, peníze taky mizí na účty v zahraničí.

K rozvoji kyber kriminality přispěla covidová pandemie, kdy se lidé více naučili objednávat zboží na internetu. Mezi okradenými lidmi nejsou senioři, ti si naopak na peníze dávají velký pozor. Na policii chodí mladší generace, často i doktorky, učitelky a vzdělaní lidé. Ti všichni doplatili na spěch.

„Podvody na internetu řešíme téměř každý den. Krádeže v obchodech jsou už pasé. Na internetu si přijdou podvodníci na více peněz,“ dodala Zavřelová.