Kamerový systém v Moravské Třebové instalovali před čtyřmi lety. Dosud situaci ve městě monitorovaly dvě kamery, a to na náměstí. Policisté už zaznamenali první úspěch. „Díky kameře na rohu městského úřadu v Olomoucké ulici jsme zajistili opilého muže. Vypotácel se z restaurace a chtěl odjet autem. Nadýchal dvě promile alkoholu a navíc nevlastnil řidičské oprávnění,“ přibližuje zásah Karel Bláha, velitel Městské policie v Moravské Třebové.

V současné době tvoří kamerový systém čtyři zařízení. „Jednu kameru jsme umístili na městský úřad v olomoucké a na speciální školu. Třetí by měla sledovat sídliště u ulic Hřebečská a Jiráskova. Jednáme zatím se společností ČEZ o její instalaci na trafostanici. Pak bude dostatečně vysoko, aby ohlídala parkoviště i hřiště a celé okolí,“ vysvětluje místostarosta Miloš Izák. Počet kamer rozhodně není podle radních konečný. Uvažují o dalším rozšíření.
„Mapujeme rizikové lokality. Kamera by byla potřeba také na nádvoří zámku, na parkovišti u aquaparku nebo pod zámkem,“ dodává Izák.

Do budoucna počítají v Moravské Třebové také s navýšením počtu strážníků. „Zatím záznam z kamer nikdo soustavně nesleduje. Až přijmeme další policisty, zřídíme pult centralizované ochrany a zabezpečíme stálou službu u kamer,“ uvedl velitel Karel Bláha.

Lokality, na něž dohlížejí kamery, jsou označené cedulkou. Město investovalo do nových kamer půl milionu korun ze svého rozpočtu.