Doposud nikdy se policistům a celníkům nepodařilo na našem území odhalit nic většího, než relativně malé linky na výrobu falšovaných cigaret. Nyní ale odhalili výrobnu tabáku, která tyto linky zásobovala a to doslova ve velkém. Jejími zákazníky byli padělatelé po celé Evropě. Továrna na zpracování tabáku ležela v nenápadné hale v Řídkém u Litomyšle.

Od počátku roku 2012 sledovala Celní správa aktivity skupiny podezřelých osob. Na stopu je měl přivést jeden kamion, který celníci prohledali. Místo deklarovaného zboží byly na palubě tuny neoznačeného řezaného tabáku a mířily do zahraničí.
Postupným sledováním a rozkrýváním sítě se začala rýsovat celá distribuční síť zahrnující Polsko, Slovensko, Německo i Holandsko. Tam všude proudil tabák určený k výrobě cigaret.
Minulý týden pak přišla reakce. Zásahové jednotky Policie České republiky a Celní správy vtrhly do několika objektů – skladů, výrobny i obytných domů a zadržely čtrnáct osob.

72 milionů na dani

„U šesti zadržených osob bylo zahájeno trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. V současné době policisté pachatelům kladou za vinu způsobení škody zkrácením daně ve výši asi dvaasedmdesáti milionů korun. To číslo ale nemusí být konečné," uvedl vyšetřovatel Ondřej Starý.

V čem měl podvod spočívat? Pachatelé zřejmě prostřednictvím účelově vytvořené firmy dovážely do země z celého světa tabákové listy. Ty samotné zdanění nepodléhají. Jejich zpracování je však možné pouze v takzvaném daňovém skladu, odkud se pohyb každého zboží musí hlásit. Jenže tabákové listy nekončily v uvedeném místě, ale ve vedlejší hale, kde byla výrobní linka na řezaný tabák. Řezaný tabák už zdanění podléhá, ale o této zpracovatelské lince nikdo nevěděl. Vzniklá produkce se pak ilegálně transportovala za hranice v bednách, zpravidla deklarovaných jako úplně jiné zboží, jehož pohyb sledování nepodléhá. Podvodníci tím obešli daňové předpisy.

„Doposud nikdy se nepodařilo u nás odhalit přímo zdroj  takového tabáku. Nacházeli jsme pouze výrobny, které s takovým materiálem pracovaly. Navíc má tento případ celoevropský rozměr," uvedl Aleš Hrubý, vedoucí jednotky pro potírání celních a daňových podvodů Generálního ředitelství Celní správy.

Celoevropský zátah

Policisté při razii prohledali a někde stále ještě prohledávají asi třicet objektů. Zajistit se podařilo deset milionů korun v hotovosti. Výnosy z trestné činnosti se policistům zatím zajistit nepodařilo, ale došlo na zabavování luxusních aut, nemovitostí a bankovních účtů. Rozsáhlou akci realizovalo na celém území České republiky na 250 příslušníků Celní správy a Policie České republiky a následně i policisté a celníci dalších zemí Evropské unie.