Otřesný případ vyšetřují od pondělí 1. února policisté z Moravské Třebové. Ze hřbitova v Jevíčku se totiž ztratilo asi osm obalů na urny. Zloděj je zřejmě hodlá zpeněžit ve sběrných surovinách, protože obaly byly vyrobené z cenné mědi. Policie po zloději pátrá a uvítá jakékoli poznatky od občanů.

Miroslav Šimek šel v neděli odpoledne na hřbitov, kde má pochovaného syna. Když došel k místu, kde mají uložené urny s ostatky zesnulých, nestačil se divit. „Naposledy jsme byli na hřbitově na Nový rok a pak až v neděli. Krást na hřbitově je podle mě dost hrozné. Tomu člověku bych urazil ruce. Přitom ve sběrných surovinách za to dostane jen pár korun,“ říká Miroslav Šimek z Jevíčka. Není ale sám, kdo zaznamenal ztrátu. Policie zatím eviduje osm ukradených obalů na urny. Zloděj zbytečně zase otevřel rány pozůstalých. Lidé jsou zděšeni. „Ani po smrti nemají ti lidé klid,“ reagovala Lenka Novotná ze Svitavska.

Případem se již zabývá také policie. Včera dopoledne vyjela hlídka na hřbitov a místo prohlédla. „Vyšetřování je na samém začátku. Pachatel se dopustil krádeže provedené vloupáním. V případě dopadení mu hrozí až dva roky ve vězení,“ sdělila tisková mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová. Pořizovací cena jednoho obalu je zhruba patnáct set korun.

Otázkou také zůstává, jestli zloděj kradl za bílého dne, nebo se na hřbitov vydal v noci. Ve druhém případě by ale musel přelézt bránu. „Hřbitov každý den na noc zavíráme. Podobný případ jsme ještě v Jevíčku neřešili,“ dodal jevíčský starosta Roman Müller.⋌

Policisté žádají veřejnost o spolupráci. Od 1. února vyšetřují krádež měděných obalů na urny. „Žádáme občany, jestli si všimli v posledních dnech na hřbitově podezřelých osob, aby se ozvali na linku 158 nebo na policejní služebnu v Moravské Třebové na telefonní číslo 974 578 721,“ dodala tisková mluvčí Anna Štegnerová.

Policisté navíc dávají dohromady seznam poškozených. Pokud jste i vy zaznamenali, že vám někdo odcizil obal urny, informujte policii.