Až desetiletý pobyt za mřížemi hrozí dvaapadesátiletému duchovnímu z Havlíčkova Brodu, kterého policisté obvinili z několika trestných činů včetně znásilnění sedmatřicetileté ženy a pohlavního zneužití třináctileté dívky. Muž je ve vazební věznici, policisté ho zatkli ve chvíli, kdy si vedl dívku do pražského bytu. Hradecký diecézní biskup Jan Vokál postavil obviněného duchovního mimo službu.

„Případ je nezvykle závažný také proto, že pachatel využil bezbrannosti a důvěry obětí, se kterými byl v pravidelném kontaktu jako duchovní," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Prověřování zahájilo oznámení od sedmatřicetileté ženy. Uvedla, že na ni muž od léta 2012 vyvíjel psychický nátlak a že ji pak koncem loňského roku čtyřikrát znásilnil.

Podle policie měl také zneužít třináctiletou dívku ze Svitavska. Právě ze zdejšího regionu totiž dívka podle všeho pochází a právě tady zadržený farář Erik Tvrdoň několik let vedl farnost. Místní na něj ale vzpomínají s velkými rozpaky: První ho měli bezmála za pána boha. Ty druhé, u nichž prý dělal dluhy, které nevyrovnával, obdiv dávno přešel…

„A je pravdou, že měl i nějaké sexuální známosti, to se o něm vědělo. Ale třináctiletou holku? To je pro nás šok," řekl jeden z obyvatel Vítějevsi, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle místních Tvrdoň byl prý zvláštní muž s velikášskýma očima, co se plánů týče, který si ale nedokázal ohlídat peníze. Zadlužil sebe i farnost. Když ho biskupství před třemi lety poslalo za trest k pokání do trapistického kláštera  u Mariánských Lázní, muselo dluhy zaplatit. V Havlíčkově Brodě, kde Tvrdoň působil nyní, už byl jen kaplanem pod dozorem tamního faráře.

Kontroverzní pověst obviněného potvrzuje i jeho nástupce ve svojanovské farnosti páter Zdeněk Šilhánek.

„Měl velké projekty, ale zcela bez finančního zajištění. Létal v oblacích, i otec biskup o něm řekl, že to vypadá, jako by nebyl psychicky v pořádku," řekl nynější svojanovský farář Zdeněk Šilhánek.

Tvrdoň měl například naprosto nereálné plány týkající se oprav kostelů. Pak se pustil i do novostavby chalupy, kde chtěl ubytovat řeholníky. Utopil zde miliony korun, a to mu pak zlomilo vaz. Obce už od počátku raději dávaly od jeho velikášských plánů ruce pryč.

„Měl zvláštní představy o hospodaření a od jeho aktivit jsem se distancoval. Naše vesnice má dost problémů s vlastním majetkem," řekl starosta Bělé nad Svitavou Jiří Jílek. Podobné skazky o něm vyprávějí také další starostové či prostí věřící.