Bývalý římskokatolický duchovní a kaplan Erik Tvrdoň z Havlíčkova Brodu, obžalovaný ze znásilnění, zůstane ve vazbě. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové.
O prodloužení vazby rozhodl brodský okresní soud už týden před Vánocemi při zahájení líčení, ale Tvrdoň proti tomu podal stížnost. Krajský soud ji ale zamítl jako nedůvodnou. Tvrdoňovi nepomohla ani snaha jeho obhájce Petra Cardy ze Svitav, který nabízel kauci 150 tisíc korun.

Proces s duchovním bude pokračovat příští měsíc 10. a 17. února výslechy poškozených a svědků. Předvoláno jich bude až třicet.

Soudkyně Hana Doubková upozornila, že na některé výslechy by mohla být ze soudní síně vyloučena veřejnost. Tvrdoň navrhoval, aby se tak stalo už na první hlavní líčení. Doubková to ale odmítla. „Veřejnost má právo na informace," vysvětlila.

Erik Tvrdoň, který působil jako kněz na Svitavsku a Havlíčkobrodsku, je obžalován z devíti trestných činů na pěti ženách – dvou dospělých, dvou mladistvých a jedné nezletilé, za což mu hrozí 10 let vězení. Ten ale veškerou vinu odmítá. Žaloba kněze viní ze sexuálního nátlaku, vydírání, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie. To se týkalo dívky ze Svitavska, Tvrdoň totiž před lety působil jako farář ve Svojanově. Dívku měl podle obžaloby pohlavně zneužít a nechat si od ní přes mobil poslat její erotickou fotografii. Tvrdoň měl už tady kontroverzní pověst.

(rm, kim)