Havlíčkobrodská soudkyně několik desítek minut popisovala různé spektrum sexuálních praktik, s nimiž jím znásilněné ženy nesouhlasily a byly jim odporné. Tvrdoňovi, se podvolily, protože mu jako duchovnímu důvěřovaly, zatímco on zneužil jejich silného náboženského cítění.

Jedné z obětí, která se chtěla stát jeptiškou, například tvrdil, že ji musí odnaučit chuti na sex. Ženám říkal, že je ochrání před ostatními muži a neoprávněně prováděl exorcismus (vymítání ďábla).

Třináctiletá oběť
Od třináctileté dívky ze Svojanova si Tvrdoň nechával posílat přes mobil nahé fotografie, udržoval s ní telefonický kontakt a korespondenci se sexuálním podtextem, kupoval jí kredit a oblečení. Dívka s ním jezdila do jeho pražského bytu a oslovovala ho tatíčku a lásko. Podle Tvrdoně se dívce jen snažil nahradit otce a vést ji k víře v boha. „Pokud dívce psal, že mu bude spát v náručí a pěkně si ji vykoupe, pak v tom nevidím nic, co by mělo společného s vírou. Takováto komunikace dospělého muže s dítětem není normální. Jde o jasnou manipulaci s poškozenou," uvedla znalkyně z oboru psychiatrie Dana Hrstková.

Čtyři ženy a dívka

Dvaapadesátiletý Tvrdoň, který před působením v Havlíčkově Brodě měl angažmá ve Svojanově na Svitavsku, byl odsouzen na pět let do věznice s ostrahou. Nařízeno mu bylo také ústavní sexuologické léčení a pětiletý zákazem práce s dětmi a mladistvými. Rozsudek však není pravomocný. „Domnívám se, že by měl být uložen přísnější trest," vyjádřila se státní zástupkyně Zdeňka Tománková a odvolala se. Pro Tvrdoně navrhovala až devět let vězení.

Samotný Tvrdoň si rozsudek vyslechnout nepřišel. Už dříve požádal, aby jednání probíhala bez jeho přítomnosti. Sedí ve vazební věznici v Hradci Králové.

Obžaloba Tvrdoně vinila celkem z devíti sexuálně motivovaných přečinů a zločinů, kterých se podle soudu dopustil ve třinácti případech na čtyřech ženách a jedné nezletilé dívce. Na chování kněze upozornila policii 37letá kostelnice z Brodu. Podle ní kněz zneužil její víry a oddanosti církvi a celkem čtyřikrát ji znásilnil. „Věřím, že ten trest splní svůj účel, aby pan Tvrdoň už nikdy neubližoval žádné ženě ani dívce," řekla včera.  Žena  dodnes úzkostnými a hysterickými stavy.

Mesiáš ze Svojanova

Erik Tvrdoň se hájil tím, že jde o fabulace a vymyšlená obvinění, která jsou komplotem a mají ho diskreditovat.  „Nikdy jsem nikoho neznásilnil ani nezneužil. Lidem, s nimiž jsem byl v kontaktu, jsem chtěl pomoci v jejich složité životní situaci, a to se nakonec otočilo proti mně," řekl.

Své si s ním před lety užili i farníci ze Svojanova na Svitavsku, kde dříve působil a kde pohlavně zneužil 13letou dívku. Podle místních obyvatel to byl zvláštní muž s velikášskýma očima. Zadlužil sebe i farnost. Před čtyřmi lety ho pak biskupství poslalo za trest k pokání do trapistického kláštera u Mariánských Lázní a muselo dluhy zaplatit.

„Měl velké projekty, ale zcela bez finančního zajištění. Létal v oblacích, i otec biskup o něm řekl, že to vypadá, jako by nebyl psychicky v pořádku," řekl nynější svojanovský farář Zdeněk Šilhánek.