Mladý muž nestál před Okresním soudem ve Svitavách poprvé. První záznam v trestním rejstříku má už z roku 1994. V minulosti se dopustil násilí, krádeží a jeho jméno je spojováno také s drogami.

„Ladislav Ferenc se vrátil vloni na začátku dubna z výkonu trestu a hned za týden vyloupil další chatu. Uvádí, že peníze potřeboval na jídlo, protože je nezaměstnaný. Objekty vykrádal vždy sám a nikdo mu nepomáhal,“ uvedl předseda soudu Bohumil Kotala.

V rekreačních chatách bral úplně vše, nepohrdl ani pantoflemi, cigaretami, kartáči, puškami nebo demižónem s červeným vínem. Většinu věcí stihl rozprodat. S družkou žil v zahradní chatce v kolonii u Langrova lesa a odtud vyrážel na noční lupy.

„Potřeboval jsem peníze na lékařské prohlídky, abych mohl nastoupit do zaměstnání. Úřady mi nechtěly pomoci, neměl jsem jinou možnost než krást, abych se uživil,“ tvrdil Ladislav Ferenc včera u soudu. Sliboval, že pokud ho soudce propustí na svobodu, najde si práci a přestane páchat trestnou činnost. Ale Bohumil Kotala jeho slovům neuvěřil a slib nepřijal.

„Vykradl chaty, na které si jejich majitelé museli poctivě vydělat. Navíc patří mezi speciální recidivisty, kteří se živí tím, že kradou. Rozhodl jsem se proto udělit nepodmíněný trest ve výši jednoho roku a čtyř měsíců,“ zdůvodnil rozsudek předseda soudu Bohumil Kotala. Ladislav Ferenc se vzdal práva na odvolání. Včerejší soudní proces měl početné publikum. Na jednání se přišli v rámci výuky společenských věd podívat gymnazisté z Poličky.