Barely přeložili

„Zavolal jsem hasiče a policisty. Za chvíli byli na místě,“ popisuje rušné ráno Petr Škvařil. Z družstva sehnal nakladač, svitavskou společnost Liko požádal o auto.

Hasiči přeložili kontejnery na půjčenou avii a převezli je do areálu Technických služeb v Květné. „Silnici jsme vyčistili, aby na ní nezůstaly zbytky lepidla,“ uvedl velitel zásahu Jan Cejp ze svitavského záchranného sboru. Policisté okamžitě zastavili dopravu na hlavním tahu z Poličky na Svitavy. Kolony se netvořily, přestože pouštěli vozidla z obou stran kyvadlově.

Starosta Květné se mezitím domluvil s ostravským podnikatelem, kdy náklad odveze. I když se nejedná o nebezpečnou látku, jak se původně předpokládalo, Škvařil věří, že sudy z areálu do týdne zmizí. „Skutečně se nejednalo o chemikálii, ale o lepidlo,“ potvrdil ředitel HZS ve Svitavách Oldřich Jedlička. Vysvětlení omylu je prozaické. Vyšetřovatelé totiž neměli v pondělí k dispozici čerstvé průvodní listy, ale čtrnáct dnů staré doklady.

Lepidlo přírodu neohrožuje

„Lepidlo používané k výrobě dřevotřísky bezprostředně neohrozilo životní prostředí,“ ubezpečuje vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš. Vzorky půdy zkoumá odborná chrudimská firma, která rozhodne o sanaci znečištěného místa.

Vážná dopravní nehoda se stala v pondělí u Květné. Vyžádala si těžká zranění. Osmnáctiletý muž z Pomezí skončil v nemocnici, stejně jako jeho spolujezdec z Oldříše. Mladík dostal smyk a narazil s renaultem do kamionu. Ten se mu vyhýbal, ale náklad ho stáhl do příkopu. Ze sudů vytékala neznámá látka. Podle dokladů se mělo jednat o dusičnan amonný. Výrobce vyvrátil domněnku. Doložil, že se jedná o nezávadné lepidlo.