V e-mailech desítek Východočechů se v posledních dnech ocitl tento vzkaz. Samozřejmě podvodný. I když se tváří seriozně a je napsán bez gramatických chyb. Důvěryhodnosti mu přidává podoba e-mailu odesílatele: pohledavky.ppl@seznam.cz.

A nechybí u něj ani podpis: Jana Maláčová, vedoucí oddělení finanční správy zásilkové služby PPL.

Známá zásilková služba s e-mailem samozřejmě nemá nic společného. Na její značce se však evidentně dá dobře přiživit. Když totiž tento e-mail přišel našemu redaktorovi a odpověděli jsme žádostí o další informace s dovětkem, že chceme napsat o dalším triku podvodníků, upřímná reakce „paní Maláčové“ nás šokovala:

„Zdravím Kamile, tento mail byl odeslán na 18 000 adres. Pokud se chytne 5 % lidí, je to 200 000 Kč. Učet je na bílého koně a peníze mi posílá na účet v bitcoinech.“

I kdyby se na tento průhledný trik nachytalo zmíněných 5 procent lidí, pár minut práce je pro podvodníka skutečně výnosných.

S podobnými e-maily se roztrhl pytel. Vloni na podzim se zase šířily vyděračské e-maily vyhrožující zveřejněním choulostivých snímků z webkamer notebooků, pokud lidé nezaplatí 250 dolarů. Vyděrači sice žádná citlivá data neměli, přesto to vyděsilo řadu uživatelů.
Ještě zákeřnější jsou však e-maily, snažící se vylákat z uživatelů přihlašovací údaje a hesla k internetovému bankovnictví. S těmito útoky se setkávají všechny velké české banky, v poslední době například Komerční banka.

PŘÍKLAD PODVODNÉHO E-MAILU, který nyní útočí na klienty Komerční banky.Zdroj: Reprofoto: Komerční banka

E-mail se tváří jako autentický a poslaný z banky. Ale jen na první pohled. „Cíl podvodníků je přesměrovat uživatele je na podvrženou přihlašovací stránku,“ řekla mluvčí Komerční banky s tím, že banka tento typ informací po klientech přitom nikdy nevyžaduje.

Proti podobným, tzv. phishingovým útokům (z anglické zkomoleniny pro „rybaření“) banky doporučují řadu počítačových programů.
Jenže problém je, že podvodníci jsou vždy o krok napřed. Vždy vymyslí nový trik, který obelstí nově rozšířenou ochranu.

Na uživatele mobilních zařízení s Androidem nyní cílí také podvodná aplikace, která se snaží ukrást přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. V obchodě Google Play byla volně dostupná jako nástroj pro blokování hovorů Blockers call 2019, jenže se do ní nabourali hackeři a upravili ji.