Policie vyšetřuje napadení ve Výchovném ústavu v Králíkách na Orlickoústecku. Dva mladíci v noci na útrý zbili dva pedagogy a zranili je.

Podle preventisty a právníka Jana Rytíře z vedení ústavu čtrnáctiletý chlapec vběhl v úterý v půl třetí ráno do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. „Na jeho výkřik vyběhla z vychovatelny vychovatelka a rozběhla se ke klubovně. Jakmile si jí mladší z chlapců všiml, rozběhl se proti ní, srazil ji k zemi a kopal ji velkou silou do těla a do hlavy, k čemuž se přidal i druhý z chlapců," řekl.

Po chvíli se prý mladší z chlapců rozběhl zpět ke klubovně, čehož vychovatelka využila a pokusila se utéct do vychovatelny. V tom se jí starší z chlapců pokoušel bránit, přesto se jí podařilo zabouchnout dveře a zavolat policii.

Zraněnému vychovateli se mezitím podařilo vyjít ven z budovy, kde se jej ujali policisté a záchranáři, kteří na místo téměř okamžitě dorazili. Po útoku chlapci utekli ven oknem, nicméně byli po chvíli díky policistům dopadeni.

„Muž ročník 1971 utrpěl drobnou ranku na krku a vezl se na ORL do Ústí nad Orlicí. Šlo o centimetrovou ranku, tři centimetry od tepny. Nedošlo k nárůstu hematomu na krku, pacient byl zcela kompenzován v době našeho zásahu. Ženu jsme neošetřovali," řekla mluvčí zdravotnických záchranářů Helena Škuligová.

Policie je na poskytování informací skoupá a včera teprve vyslýchala svědky. „Prověřujeme protiprávní jednání, ke kterému v ústavu mělo dojít," uvedla pouze policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Podle ředitelky ústavu Drahoslavy Horsákové je útok důsledkem neschopnosti společnosti zaujmout adekvátní postoje k problematice dětské kriminality.

„Zatímco ministerstvo školství, úřad ombudsmana a různé pseudohumanistické organizace mají plná ústa charty práv dítěte, vychovatelé a učitelé i na normálních školách volají po chartě povinností dítěte a systému, který by umožnil vynutit plnění těchto povinností. Teprve plnění povinností dětmi by mělo být podmínkou pro přiznávání práv," řekla Horsáková.

Rovněž podle Rytíře jsou ve stávajícím systému chovanci ústavů utvrzovaní v tom, že jim za prohřešky a útoky prakticky nic nehrozí. Takže se chovají tak, jak jim společnost dovolí. „Násilí a vulgarita je pro některé běžný způsob komunikace," dodal.

TISKOVÁ ZPRÁVA
k brutálnímu napadení nočních vychovatelů

Dne 25.03.2014 kolem 02.30 h došlo ve Výchovném ústavu Králíky k brutálnímu napadení nočního vychovatele a noční vychovatelky dvěma chlapci ve věku 14 a 15 let, které jen shodou okolností neskončilo smrtí zkušeného vychovatele.

Kolem 02.30 h vtrhnul mladší z chlapců na klubovnu, kde byl v té chvíli noční vychovatel s patnáctiletou praxí a bez varování jej bodl do krku šroubovákem. Na jeho výkřik vyběhla z vychovatelny vychovatelka a rozběhla se ke klubovně. Jakmile si ji mladší z chlapců všiml, rozběhl se proti ní, srazil ji k zemi a kopal ji velkou silou do těla a do hlavy, k čemuž se přidal i druhý z chlapců.

Po chvíli se mladší z chlapců rozběhl zpět ke klubovně, čehož vychovatelka využila a pokusila se utéct do vychovatelny. V tom se jí starší z chlapců pokoušel bránit, přesto se jí podařilo zabouchnout dveře a zavolat na linku 158 o pomoc.

Zraněnému vychovateli se mezitím podařilo vyjít ven z budovy, kde se jej ujali policisté a záchranáři, kteří na místo téměř okamžitě dorazili. Vychovatel utrpěl bodnou ránu šroubovákem do krku, těsně vedle krční tepny. Dle předběžných zpráv není v ohrožení života. Druhá vychovatelka utrpěla mnohočetné zhmožděniny na hlavě a po těle od kopanců a rozvinul se u ní šok z brutálního útoku.

Po útoku chlapci utekli oknem, nicméně po chvíli byli díky bleskovému profesionálnímu zásahu policistů dopadeni a nyní jsou policií vyslýcháni.

Jak sdělila ředitelka Výchovného ústavu Králíky, Mgr. Drahoslava Horsáková, tento útok je přímým důsledkem neschopnosti společnosti zaujmout adekvátní postoje k problematice dětské kriminality a do výchovy takto narušených dětí zakomponovat účinná výchovná opatření. „Zatímco Ministerstvo školství, úřad ombudsmana a různé pseudohumanistické organizace mají plná ústa charty práv dítěte, vychovatelé a učitelé i na normálních školách, neslyšeni volají po chartě povinností dítěte a systému umožňujícímu plnění těchto povinností vynutit. Teprve plnění povinností dětmi by mělo být podmínkou pro přiznávání práv", řekla Horsáková.

Na dotaz, zda by chlapci na útěku byli pro společnost nebezpeční, sdělil JUDr. Jan Rytíř, PhD., preventista a právník Výchovného ústavu Králíky, že díky skutečnosti, že jsou společenským systémem neustále utvrzovaní v tom, že jim za různé prohřešky a útoky prakticky nic nehrozí, se jednoduše chovají tak, jak je k tomu společnost utvrzuje a vede. „Oni chtějí a společnost jim to prostě musí dát, jinak si to vezmou od někoho slabšího. Násilí a vulgarita je pro ně naprosto běžný způsob komunikace. Ano, tito chlapci představují na útěku velké riziko pro každého slabšího člověka. Proti staršímu útočníkovi, čerstvě patnáctiletému, jsou v současnosti vedena dvě trestní stíhání, mladšímu, čtrnáctiletému, soud uložil za jinak trestnou činnost násilného charakteru již pátou ochrannou výchovu v řadě, přičemž u té poslední se ještě čeká na nabytí právní moci."

Pokud se společnost nezamyslí rozumem milionů rodičů, kteří vychovali ze svých dětí slušné lidi, nad přehlíženými problémy, které naše školství rozežírají jako rakovina, bude takových útoků i horších, jen přibývat", řekla Horsáková.

JUDr. Jan Rytíř, PhD.
Preventista a právník
VÚ, DDŠ, ZŠ a ŠJ Králíky