V pátek dopoledne si vyhlédli dům staré ženy v obci na Litomyšlsku. Sehráli scénku, že potřebují vodu a ženu okradli zhruba o sto tisíc korun.

V pátek během dopoledne uslyšela majitelka domu, jak někdo otvírá vstupní vrata vedoucí na dvorek domu. Mezi dveřmi se objevila asi pětačtyřicetiletá žena, která hovořila česky a žádala o vodu do porouchaného vozu. „Majitelka domu vzala kbelík a vodu natočila do nádoby na dvoře. Jenže to se nezvané návštěvnici „nehodilo“ a žádala o teplou vodu. Mezitím další tři kumpáni z vozu tmavě modré barvy prohledali dům. Majitelku připravili o několik desítek tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Než žena zjistila, že byla okradena, byli zloději dávno pryč. Tento případ by měl být pro starší občany varováním.

Svitavští policisté tímto apelují především na starší spoluobčany, u nichž je míra důvěřivosti větší, aby byli obezřetní v jednání s cizími lidmi. Při podezření jakéhokoliv nezákonného nebo podezřelého jednání musí věc ihned nahlásit na policii. „Pachatelé této trestné činnosti zneužívají především jejich samoty, vstřícnosti a maximální ochoty s nimi komunikovat,“ sdělila mluvčí Anna Štegnerová. Připomíná i scénáře podvodníků. Zpravidla jsou dva či ve skupince. Jeden upoutá pozornost a další kradou. Vyhledávají staré, osaměle žijící občany. Jsou to pro ně vždy cizí lidé. Vydávají se za pracovníky různých institucí nebo tvrdí, že dobře znají jejich blízké. Vetřou se do domu či bytu pod záminkou odpočtu elektrické energie, plynu, vody, údajné výhry či dědického řízení, domovního prodeje, koupě věcí, jejich údajné tísně.

Používají trik s rozměněním bankovky, většinou pět tisíc nebo dva tisíce korun. Přitom zjistí, kde mají celoživotní úspory, které ukradnou. „Pozor na lákavé zprávy o zvýšení důchodu, vrácení přeplatku nebo výhře. Často žádají podepsat různé smlouvy nebo dokumenty,“ dodala Anna Štegnerová.

Odborníci radí nepouštět domů cizí osoby a v případě podezření ihned volat policii na čísle 158.