Na počátku celého příběhu byla  zapadlá dodávka na lesní cestě na Litomyšlsku, kterou se snažila posádka vyprostit. Když se na místě objevila policejní hlídka, měla dvojice co vysvětlovat. Ze všeho nejvíce muže zákona ale  zaujal  náklad uvnitř vozu. „Ten tvořila silnostěnná stavební trubka, která byla, jak se následně ukázalo, odcizena v areálu jedné stavební společnosti na Litomyšlsku. Osud trubky byl jasný. Měla skončit ve sběru druhotných surovin," uvedla policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Po výslechu byli muži propuštěni. To, že se s nimi policisté potkají tentýž večer za jiných okolností, by uvěřil jen málokdo. „Oba zřejmě nepoučeni ze své návštěvy na policii sice odjeli  k domovu, ale již na cestě měli odcizit několik kubických metrů pokácené smrkové kulatiny," řekla policejní mluvčí. Muži skončili v policejních celách.

Policisté se zabývali dalšími případy. Mimo jiných krádeží volně postaveného semaforu v Dolním Újezdu. Ten den jej náhodní svědci nalezli odhozený na jiném místě. Stopy a důkazy vedly opět ke zmíněné dvojici.

Pokud bude mít případ dohru u soudu, bude soudce zřejmě přihlížet i k trestní minulosti jednoho z podezřelých. Ten byl v posledních třech letech odsouzen k trestu odnětí svobody na jeden rok, jehož výkon byl podmíněně odložen na dobu tří let.

Zajištěná pila